4. Nowy rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, profesor Andrzej Kaleta

Na stanowisko rektora Uniwersytetu Ekonomicznego, bezwględną większością głosów elektorskich, został wybrany dotychczas sprawujący tę funkcję profesor Andrzej Kaleta. Z macierzystą uczelnią jest związany od 40 lat, od blisko 20 kieruje Katedrą Zarządzania Strategicznego, jest autorem ok. 200 publikacji dotyczących zarządzania, a przedmiotem jego badań pozostają nie tylko zagadnienia zarządzania strategicznego, ale strategia konkurencji i przedsiębiorczości. Wybory rektora na kadencję 2020-2024 odbyły się w trybie zdalnym.

Do głosowania było upoważnionych 100 członków Kolegium Elektorów, a uczestniczyło ogółem 95 członków, którzy zdecydowaną większością (84 głosów) poparło kandydaturę profesora Andrzeja Kalety.

Obecny rektor był jedynym kandydatem na stanowisko rektora Uniwersytetu Ekonomicznego, a zdecydował się ponownie kandydować, ponieważ pragnie kontynuować zmiany wprowadzane w mijającej kadencji. Zwiększyły one potencjał rozwojowy uczelni i przygotowały ją na trudne wyzwania przyszłości.

Nowy rektor widzi Uniwersytet Ekonomiczny jako uniwersytet biznesu, lidera zmian, czyli wyróżniającą się w regionie placówkę, która:

• realizuje oryginalne, znaczące badania dla międzynarodowej nauki,
  • rozwija w nowoczesny sposób kompetencje przyszłości,
  • jest cenionym partnerem biznesu jako źródło talentów, kompetencji i wiedzy,
  • jest atrakcyjnym środowiskiem pracy i rozwoju najbardziej utalentowanych i zaangażowanych pracowników,
  • jest oparta na organizacji i technologiach przyszłości.

Profesor Andrzej Kaleta urodził się w 1956 r. we Wrocławiu. Jest absolwentem ówczesnej Akademii Ekonomicznej z 1979 roku. Doktorat uzyskał w 1988, habilitację w 2000 r., a tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych w 2014 roku (monografia pt. „Realizacja strategii PWE”).

Aktualny rektor był doradcą w procesach zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwach i gminach Dolnego Śląska, ekspertem ds. priorytetowych technologii dla zrównoważonego rozwoju województwa podkarpackiego, współuczestniczył w pracach Biura Rozwoju Wrocławia.

Od czterech lat profesor Andrzej Kaleta jest członkiem Komitetu Nauk o Zarządzaniu PAN, zasiada także w Dolnośląskiej Radzie Przedsiębiorczości i Nauki oraz (od dekady) w Radzie Programowej Loży Dolnośląskiej BCC.