4. Rafał Dutkiewicz zakazał Marszu Niepodległości. Sąd uchylił zakaz

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podjął decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości. Jak poinformował na Twitterze i Facebooku, zrobił to w porozumieniu z policją i prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem. Dziś, 8 listopada, wrocławski sąd uwzględnił jednak odwołanie złożone przez Piotra Rybaka i uchylił decyzję prezydenta miasta. Od tej decyzji przysługuje jeszcze odwołanie.

We wtorek (6 listopada) po południu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował na swoim Twitterze i Facebooku o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niedpodległości planowanego na 11 listopada. Jednak organizatorzy marszu w środę (7 listopada) złożyli w sądzie odwołanie, a ten miał 24 godziny na jego rozpatrzenie.

Dziś (8 listopada) zapadła decyzja, a sędzia na posiedzeniu niejawnym postanowił uwzględnić złożone odwołanie. Swoją decyzję uzasadnił aż na 15 stronach, o czym poinformował rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Władze miasta mogą odwołać się od tej decyzji, jednak muszą to uczynić do piątku, do godziny 12.25. Wówczas już Sąd Apelacyjny będzie miał kolejne 24 godziny na rozpatrzenie sprawy.

Informacja, którą we wtorek podał na swoim koncie Twitterowym prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz:

– Podjąłem decyzję o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niepodległości planowanego na 11 listopada w godzinach 16.30-22.00. Zrobiłem to po zasięgnięciu opinii Policji oraz w porozumieniu z prezydentem elektem Jacek Sutryk. Zdaniem Komendanta Miejskiego Policji marsz niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zakłócenia porządku publicznego – napisał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.