4. Radni wszystkich kadencji spotkali się w Starym Ratuszu

Dokładnie w środę 27 maja wypadła 25 rocznica pierwszych wyborów do samorządów w Polsce. Z tej okazji w Starym Ratuszu spotkali się byli i obecni radni miejscy.

Spotkanie prowadził przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski. Przypomniał, że pierwsza sesja Rady Miejskiej odbyła się w pierwszą rocznice częściowych wolnych wyborów – 4 czerwca, co miało wymiar symboliczny. – Wtedy wybrano 70 rajców, obecnie w ławach Sali Sesyjnej zasiada 31. Byłych i obecnych radnych Wrocław ma 231. Niestety 19 z nich nie ma już z nami. W sumie odbyło się już 359 sesji – wyliczał przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Dodaje, że najwięcej uchwał podjęto w trakcie pierwszej kadencji rady. Było ich ponad 10 tys.

– Pamiętam, że najdłuższe sesje przypadły na kadencję 2002-2006. Wtedy grupa mieszkańców Biskupina postanowiła zablokować budowę mostu Wschodniego. Sesje rady bywały burzliwe i potrafiły trwać do trzeciej w nocy – wspominał Ossowski.

W ciągu 25 lat Wrocław bardzo się zmienił. Budżet pierwszej kadencji opiewał na kwotę 80 milionów złotych, z czego większość pochłonęła gospodarka komunalna. Dziś budżet to 4,15 mld zł. – Najlepiej te zmiany pokazuje otwarta koło pomnika hrabiego Fredry wystawa zdjęć: Wrocławskie Metamorfozy. Na fotografiach można zobaczyć, jak poszczególne miejsca wyglądały ćwierć wieku temu i teraz. Ich autorem jest długoletni fotoreporter Gazety Wyborczej Wrocław Mieczysława Michalaka – mówił Jacek Ossowski.

Ze zgromadzonymi swoimi wspomnieniami sprzed 25 lat podzielił się również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wtedy był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Solidarność we Wrocławiu. – Ciekawe, czy pamiętają państwo jak nazywał się wtedy nasz program wyborczy? Będziemy mieszkać w naszym mieście. A ile miał punktów? 20. Co najważniejsze w większości udało się nam je spełnić – przekonywał Dutkiewicz.

W środę w Warszawie z okazji 25-lecia samorządów terytorialnych piątka wrocławskich samorządowców otrzymała odznaczenia z rąk prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego: Barbara Zdrojewska, Bohdan Aniszczyk, Aleksander Skorupa, prof. Andrzej Łoś. – Ja dziś również zostałem wyróżniony, otrzymałem Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jednak mam wrażenie, że to odznaczenie dla wszystkich Wrocławian – mówił prezydent Wrocławia.