wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Psy we wrocławskich szkołach od września

Już za chwilę we wrocławskich szkołach pojawią się psy. Są gośćmi bardzo wyczekiwanymi przez dzieci. Można się z nimi nie tylko bawić, ale także wiele od nich nauczyć.

Reklama

Razem z sześcioma czworonogami do szkół przychodzą Marcin Wierzba i Barbara Borzymowska, którzy na co dzień pracują w „zielonym departamencie” Urzędu Miejskiego Wrocławia. Doskonale znają możliwości swoich podopiecznych i w profesjonalny sposób potrafią je wykorzystać, by przyjść z pomocą uczniom.

Od kilku lat wrocławskie szkoły zapraszają na lekcje specjalnie wyszkolone psy z opiekunami. Dzieci uczą się komunikować ze zwierzętami, dowiadują się, co czują i rozumieją czworonogi. Zazwyczaj psy budzą wielki entuzjazm. Dzieci podbiegają, głaskają zwierzaka, są bardzo zaciekawione. Czy to właściwa reakcja na nieznanego psa? Nie! I tu wkraczają opiekunowie czworonogów.

– Wtedy wyjaśniamy pierwszą zasadę kontaktu z nieznanym psem „ZACZEKAJ-ZAPYTAJ-ZAPROŚ-DOTYKAJ”– mówi Marcin Wierzba, zoopsycholog, specjalista ds. ochrony zwierząt domowych Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia. Tłumaczymy uczniom, jak zachowywać się w obecności zwierząt, by nie tylko dzieci były bezpieczne, ale i pies czuł się komfortowo.

Czym skorupka za młodu

Na nietypowych lekcjach dzieci dowiadują się, że psy od co najmniej 35 tys. lat pomagają ludziom na wiele sposobów. Są jedynym gatunkiem, który robi to z miłości do człowieka. Rozmowy dotyczą różnych zagadnień. Między innymi tego, że nie każdy człowiek jest najlepszym przyjacielem psa. Jak dobrze wiemy, są ludzie, którzy dopuszczają się okrucieństwa względem zwierząt. Dzieci uczą się więc reagować w takich przypadkach.

Specjaliści mówią także o przygotowaniach przed kupnem lub przygarniecięm psa, zwłaszcza że każdy pies jest inny i wybierać należy mądrze. Uczą, jak po psie posprzątać, a wszystkie informacje z zajęć będą, z pewnością, procentowały na przyszłość.

Godziny pracy psa

Psy pracują z dziećmi od 2 do 2,5 godziny dziennie. Zajęcia trwają do 60 minut. Na co dzień czworonogi mieszkają ze swoimi opiekunami. Pan Marcin prowadzący zajęcia jest właścicielem: dwóch Owczarków Szetlandzkich: Sky i Moon (8 lat), Shamrock’a-Border Collie (11 lat), Valdiego, adoptowanego po interwencji TOZ (ponad 4 lata) i Scottiego- Border Collie, obecnie na emeryturze, (14,5 roku). Pani Basia jest właścicielką Nordica, hybrydy Rotweiller'a i Alaskana Malamuta (1,5 roku), Mausi, w typie Syberian Husky (5 lat) i Murki, mieszańca, świeżo adoptowanego szczeniaka przygotowywanego do pracy (11 tygodni).

Jak zaprosić psa do szkoły?

Zajęcia trwają przez cały rok szkolny. Są całkowicie nieodpłatne. Aby w nich uczestniczyć wystarczy zadzwonić i umówić termin (tel. 602 744 213). Lekcje prowadzą specjaliści ds. ochrony zwierząt domowych Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia: Barbara Borzymowska - psycholog kliniczny, psycholog zwierząt, Marcin Wierzba – zoopsycholog, instruktor szkolenia psów, kynoterapeuta.

Istnieje również możliwość zamówienia zajęć terapeutycznych dla dzieci z różnymi problemami. Po rozpoznaniu przypadku specjaliści do zajęć dobierają odpowiedniego psa. Zajęcia w szkołach powinny się zacząć pod koniec września. Już teraz można jednak dzwonić i umawiać się z trenerami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama