4. Seniorzy chcą się ruszać - trwa program Wrocławski Trener Senioralny

Gimnastyka zdrowotna, gra w boule, nordic walking i badminton – to tylko niektóre z zajęć, w jakich bezpłatnie mogą uczestniczyć starsi mieszkańcy w ramach programu „Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną”. Z każdym tygodniem przedsięwzięcie cieszy się coraz większą popularnością.

Od kwietnia do grudnia 2020 roku, dziesięciu wykwalifikowanych trenerów senioralnych w kilkunastu lokalizacjach Wrocławia prowadzi zajęcia sportowe i rekreacyjne z wrocławskimi seniorami. Zwykle odbywają się one trzy razy w tygodniu, jednak poza nimi organizowane są również dodatkowe aktywności, jak wycieczki, festyny lub pikniki na świeżym powietrzu.

Program przeznaczony jest nie tylko dla tych, którzy od dawna uprawiają sport, ale przede wszystkim dla jeszcze nieaktywnych starszych osób, pragnących poprawić swoją kondycję fizyczną i samopoczucie. Udział w zajęciach daje im możliwość aktywnie i zdrowo spędzić czas na świeżym powietrzu oraz rozwijać swoje zainteresowania adekwatne do wieku.

Fot. Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną, Facebook

Coraz większe zainteresowanie

Zajęcia odbywają się m.in. na Psim Polu, Jagodnie, Ołbinie, Biskupinie, Kuźnikach, czy Przedmieściu Oławskim. Najczęściej w parkach, siłowniach zewnętrznych, obiektach sportowych lub nad rzeką.

– W jednych zajęciach zwykle bierze udział od 10 do 15 osób – mówi Bogusław Zawisza, koordynator projektu „Trener Senioralny ze Sportową Rodziną”. – Jednak widać, że zainteresowanie tymi aktywnościami ciągle wzrasta. Dla osób w tym wieku to bardzo ważne, że mogą się spotkać i wspólnie spędzić czas. Natomiast konkretnie ustalone terminy i godziny dodatkowo ich do tego mobilizują. Dzięki temu, że są aktywni, nie tylko czują się lepiej, ale też dopisuje im lepszy nastrój.

Od maja na świeżym powietrzu

Choć program rozpoczął się już w marcu, przez okres zamknięcia spowodowany pandemią koronawirusa, zajęcia odbywały się wyłącznie online. W tym czasie trenerzy pomagali seniorom na swoich osiedlach robiąc im zakupy, wyprowadzając psy na spacer oraz dowożąc obiady i paczki żywnościowe. Treningi w terenie rozpoczęły się dopiero w połowie maja i potrwają do grudnia.

– Po okresie pandemii widać, że seniorzy jeszcze bardziej potrzebują ruchu na świeżym powietrzu – twierdzi Maciej Jakubaszek, trener senioralny. – My również rekomendujemy taką formę zajęć ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Obecnie w każdej lokalizacji odbywa się około 24 godziny zajęć w miesiącu. Zauważyliśmy, że jest coraz więcej osób w starszym wieku, które chcą się ruszać. Nasze grupy są coraz większe i co roku więcej rad osiedli zgłasza zapotrzebowanie na organizację takich zajęć dla swoich mieszkańców.

Fot. Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną, Facebook

Skorzystają z pięknej jesieni

W ramach programu „Wrocławskiego Trenera Senioralnego ze Sportową Rodziną” poza zajęciami sportowymi organizowane były także wycieczki do ZOO, Ogrodu Botanicznego czy na Cmentarz Żydowski, w których dotychczas brało udział po kilkadziesiąt osób. Z kolei w lipcu i w sierpniu odbyły się cztery festyny rodzinne (dwa na Pergoli i jeden na Sępolnie), połączone z zajęciami sportowymi i atrakcjami dla najmłodszych. Wzięło w nich udział łącznie około 1,5 tys. wrocławian.

– Uczestnicy często sami proponują miejsca, do których chcieliby się wspólnie wybrać lub proszą o zorganizowanie np. zajęć tanecznych lub nauki gry w bilard lub kręgle – twierdzi Bogusław Zawisza. – Bardzo nas cieszy, że tak się w to angażują. Właśnie przygotowujemy grafik na jesienne miesiące, który będzie dostępny na naszej stronie internetowej już w połowie września. Chcemy jeszcze wykorzystać ładną pogodę i dostosować aktywności do potrzeb seniorów.

Wrześniowe atrakcje

Dla wrocławskich seniorów w każdą wrześniową środę w Parku Południowym od godz. 10.00 do 13.00 organizowane są „Boule bez bólu”, gdzie seniorzy mogą się spotkać i w miłym towarzystwie zagrać w popularną grę. Z kolei w najbliższą środę, 16 września, od godz. 11.00 do 14.00, na prośbę seniorów w „Zatoce Piratów” nad Odrą odbędzie się wspólny piknik, podczas którego będzie można m.in. popływać kajakami lub rowerami wodnymi oraz poćwiczyć przy muzyce. Zaplanowano również wspólne pieczenie kiełbasek.

Zajęcia w ramach programu „Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną” prowadzi Wrocławski Szkolny Związek Sportowy.

Więcej informacji na temat prowadzonych zajęć i ich terminów można znaleźć na stronie www.trener-osiedlowy.pl w zakładce „Trener Senioralny”.