4. Będą dodatkowe miejsca w przedszkolach i zajęcia dla dzieci

700 nowych miejsc w przedszkolach, dodatkowe zajęcia edukacyjne dla 1328 dzieci oraz podnoszenie kwalifikacji nauczycieli – to wszystko zakłada projekt „Edukacja i partnerstwo bez barier”. 16 grudnia 2016 r., zarząd województwa i gmina Wrocław podpisali umowę na dofinansowanie projektu, który będzie realizowany we Wrocławiu i 5 okolicznych gminach.

Projekt „Edukacja i partnerstwo bez barier” zakłada upowszechnienie i zapewnienie wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, organizację dodatkowych zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w 16 wybranych placówkach na terenie WrOF (Wrocław, Kobierzyce, Sobótka, Miękinia, Oborniki Śląskie i Długołęka). Liderem całego projektu jest gmina Wrocław.

Projekt będzie współfinansowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF), Działanie 10.1.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. 16 grudnia 2016 r., marszałek województwa i przedstawiciele gminy Wrocław (na zdjęciu) podpisali umowę na dofinansowanie projektu. Projekt ma być realizowany do 31 marca 2018 r.

źródło: UMWD

Zajęcia dodatkowe dla 1328 dzieci

Całkowita wartość projektu wyniesie 8 676 630,85 zł, kwota dofinansowania to 7 375 136,22 zł:

• Całkowita wartość dla Gminy Wrocław: 4 770 054,30 zł
  • Kwota dofinansowania dla Gminy Wrocław: 4 054 546,15 zł

Działania w projekcie obejmują organizację zajęć dodatkowych dla 1328 dzieci, w tym 115 dzieci z niepełnosprawnościami oraz doskonalenie 122 nauczycieli. W ramach racjonalnych usprawnień w projekcie zatrudnieni zostaną asystenci dziecka niepełnosprawnego (jeden asystent przypada na jedno dziecko niepełnosprawne).

Liczba utworzonych miejsc wychowania przedszkolnego: w całych projekcie – 700, w gminie Wrocław – 375. Przewidywane jest pełne wyposażenie nowo powstałych miejsc przedszkolnych oraz zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć dodatkowych i specjalistycznych dla dzieci.

Lista przedszkoli

Zakłada się finansowanie nowo utworzonych miejsc wychowania przedszkolnego przez 1 rok – w dwóch przedszkolach wrocławskich, tj.:

• Przedszkole nr 10 (Piotrkowska) – 200 miejsc
  • Przedszkole nr 8 z oddziałami integracyjnymi (ZSP nr 12 Suwalska) – 175 miejsc

W sześciu przedszkolach z gmin partnerskich, tj.:

• Przedszkole Publiczne w Obornikach Śląskich (Gmina Oborniki Śląskie) – 15 miejsc,
  • Przedszkole nr 1 w Sobótce (Gmina Sobótka) – 25 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne w Pisarzowicach (Gmina Kobierzyce) – 50 miejsc,
  • Przedszkole w Wysokiej (Gmina Kobierzyce) – 145 miejsc,
  • Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kiełczowie (Gmina Długołęka) – 50 miejsc,
  • Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Borowej (Gmina Długołęka) – 40 miejsc,

W ramach utworzenia nowych miejsc finansowane będzie m.in.: zatrudnienie nauczycieli, personel administracji oraz koszty eksploatacji – media.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci

We wszystkich przedszkolach objętych wsparciem przewiduje się organizowanie zajęć dodatkowych np.: zajęcia korekcyjne z elementami rehabilitacji ruchowej, zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, terapia ręki, terapia słuchowa Tomatisa, zajęcia rozwijające zainteresowania teatralne z elementami nauki języka angielskiego.

Doskonalenie nauczycieli

W ramach tego programu będą realizowane kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli np.: integracja sensoryczna, surdopedagogika, arteterapia, animator zabaw i działań plastycznych, diagnoza i terapia pedagogiczna.