wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Prof. Tadeusz Trziszka doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego

Prof. Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego, fot. UM

Kreatywność, energia, zmysł organizacyjny i zaangażowanie w integrację środowiska – wiele razy wymieniano osiągnięcia i talenty prof. Tadeusza Trziszki podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Pierwotnie wydarzenie zaplanowano w auli uczelni medycznej. Jednak liczba zaproszonych gości, którzy potwierdzili udział, spowodowała, że ostatecznie uroczystość zorganizowano w największej sali Wrocławskiego Centrum Konferencyjnego.

Gospodarzem ceremonii był prof. Marek Ziętek. I to rektor Uniwersytetu Medycznego jako pierwszy wprowadził wątek osobisty, mówiąc prof. Tadeuszu Trziszce. – To przyjaciel naszego uniwersytetu i, mogę to przyznać, także mój osobisty przyjaciel – mówił prof. Marek Ziętek.

Wizjoner z energią

W prezentacji dokonań naukowych i organizacyjnych bohatera uroczystości, prof. Małgorzata Sobieszczańska zaakcentowała na jego zaangażowanie w pogłębienie procesu komercjalizacji badań i ścisłą współpracę uczelni i biznesu.

– Profesor Trziszka przez trzy kadencje pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego, a od sześciu lat jej jego rektorem. Jego wybitna kreatywność, energia i talent wizjonerski przyczyniły się do rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego, który jest dzisiaj jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków badawczych – mówiła dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Marek Ziętek i prof. Tadeusz Trziszka, fot. UM

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: – Działalność pana profesora wykracza daleko poza mury uczelni. Dziękuję za pracę na rzecz budowania akademickiego Wrocławia i integrację wrocławskiego środowiska akademickiego.

OVOCURA, czyli życie

Prof. Sobieszczańska oraz prof. Piotr Dzięgiel, który odczytał laudację – to kulminacyjny moment uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa – przez wiele lat intensywnie współpracowali z prof. Trziszką przy jego najważniejszym projekcie badawczym OVOCURA.

W projekcie podjęto próbę opracowania i kompleksowego wykorzystania potencjału biologicznego jaj „nowej generacji”.  Odkryto wiele nowych biosubstancji, opracowano liczne nowe technologie. Jako liczące się osiągnięcia naukowe należy wymienić metody  izolacji i badania aktywności biologicznej  cystatyny, Yolkiny, ovofosfolipidów, biopeptydów oraz opracowanie różnych form ich zastosowania biomedycznego.

Profesor Trziszka podkreśla: - Pokazaliśmy, że substancje bioaktywne stosowane w leczeniu i profilaktyce można i należy pozyskiwać w sposób naturalny, z surowców pochodzenia zwierzęcego – bo takim jest najdoskonalszy surowiec jaki zna natura, czyli jajo. Cel mamy taki sam: wydobyć takie biosubstancje, które będą wspierać profilaktykę, ale również będą służyć poprawie jakości życia człowieka.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, i prof. Tadeusz Trziszka, fot. UM

Prof. Tadeusz Trziszka jest autorem kilkuset prac naukowych z zakresu technologii żywności, ekspertem technologii produkcji drobiu i jaj (specjalizuje się w systemach zarządzania jakością, jest audytorem laboratoriów badawczych). Podejmowana przez niego problematyka badawcza obejmuje zagadnienia związane z chemią i technologią żywności ze szczególnym uwzględnieniem izolacji i zastosowań fosfolipidów z żółtka jaj, a także  procesów związanych  z enzymatyczną hydrolizą.

UP/UM/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama