wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Prof. Kulczyński ponownie patronem bulwaru nad Odrą

Uroczystość nadania imienia prof. Stanisława Kulczyńskiego, bulwarowi nad Odrą, fot. PWr/Krzysztof Mazur

Imieniem profesora Stanisława Kulczyńskiego – pierwszego powojennego rektora Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, został nazwany bulwar Politechniki Wrocławskiej. W uroczystości na promenadzie nad Odrą uczestniczył wnuk uczonego, przedstawiciele władz miasta i środowiska akademickiego.

Reklama

– Dzisiejsza uroczystość to swego rodzaju zwieńczeniem wszystkich działań w obronie dobrego imienia prof. Kulczyńskiego – mówił prof. Cezary Madryas. Rektor Politechniki Wrocławskiej przypomniał wydarzenia z początku roku, kiedy na skutek ustawy dekomunizacyjnej uznano pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki za osobę niegodną miana patrona miejsc publicznych. Autorzy ustawy uznali, że Kulczyński jako prezes Stronnictwa Demokratycznego, partii satelickiej wobec rządzącej PZPR, brał  udział w budowie komunistycznego reżimu. W efekcie z nazwy bulwaru na Wyspie Piasek usunięto nazwisko prof. Stanisława Kulczyńskiego.

Prof. Madryas: – Zabolało nas, że poprzez różne działania o charakterze politycznym, próbowano odebrać cześć pierwszemu rektorowi Uniwersytetu i Politechniki, człowiekowi, który był niezaprzeczalnym twórcą środowiska naukowego w powojennym Wrocławiu.

W grudniu 2017 r. członkowie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola podjęli uchwałę, żeby rozpocząć walkę w obronie pamięci o profesorze Kulczyńskim. Zaangażowały się w nią: Uniwersytet Wrocławski, który wydał monografię poświęconą Stanisławowi Kulczyńskiemu, Rada Miejska –  nadając mu tytuł honorowego obywatela Wrocławia oraz Politechnika Wrocławska – nazywając jego imieniem bulwar w pobliżu gmachu głównego i dawnej stanicy wioślarskiej. Ta ostatnia decyzja została przez senat PWr przyjęta jednogłośnie przez aklamację.

Wielkim orędownikiem idei uczczenia pamięci o profesorze Stanisławie Kulczyńskim był profesor Andrzej Wiszniewski. – Władze polityczne próbowały zepchnąć jego osobę w ciemność historycznej niepamięci. My jednak pamiętamy! – mówił o swoim wielkim poprzedniku były rektor PWr i były minister nauki. – Jeszcze jako rektor Politechniki Lwowskiej bronił swojej uczelni przed nacjonalistycznym chuligaństwem. Przyjechał do Wrocławia, aby zbudować tu środowisko akademickie i to mu się udało. Czego my, dzisiaj tu zgromadzeni, jesteśmy dowodem. Nasza obecność jest też protestem przeciwko próbom zakłamania historii i sfałszowania biografii wielkiego człowieka – dodał prof. Andrzej Wiszniewski.

Człowiek idei

Gościem honorowym uroczystości był wnuk profesora Kulczyńskiego – Grzegorz Fałda. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważnym wydarzeniem dla niego i całej rodziny była środowa uroczystość.

– Dziadek był mi szczególnie bliski. Zapamiętałem go jako osobę, dla której nauka była najważniejsza i jej w całości się  poświęcił – mówił Grzegorz Fałda. Przywołał też wydarzenia z 1938 roku, kiedy prof. Kulczyński jako rektor Politechniki Lwowskiej odmówił złożenia podpisu pod antysemickim dokumentem o wprowadzeniu „getta ławkowego” i zrezygnował z pełnionej funkcji. – Zrobił to dla idei. Był bardzo zatroskany o to, że niezależność polityczna uczelni jest atakowana – mówił Grzegorz Fulda.

Wśród uczestników uroczystości był też dr Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, który podkreślił, że prof. Kulczyński był mądrym, prawym i szlachetnym człowiekiem. –  Niech już nigdy nikomu nie przyjdzie do głowy psuć jego dobrego imienia – zaapelował.

Autorem pamiątkowej tablicy prof. Stanisława Kulczyńskiego, znajdującej się na budynku H-14 na bulwarze, jest prof. Janusz Kucharski z Akademii Sztuk Pięknych.

PWR/w

Fot. PWr/Krzysztof Mazur

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama