4. Prezydent Wrocławia przeciw pokazowi pirotechniki. Władze AWF zabrały głos

Prezydent Wrocławia przeciw pokazowi pirotechniki. Władze AWF zabrały głos

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk potępia planowany na 29 czerwca pokaz pirotechniczny na Polach Marsowych, apelując do organizatorów o odwołanie tej części pokazu, która niesie niebezpieczny hałas dla zwierząt. Głos w sprawie zabrały władze Akademii Wychowania Fizycznego, sugerując możliwość zmiany scenariusza imprezy.

Organizację jednego z największych w Europie pokazu pirotechnicznego na Polach Marsowych, którą zaplanowano na 29 czerwca zdecydowanie potępił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który zaapelował do organizatorów, czyli Polskiego Biura Targów i Wystaw Poznań EXPO, o odwołanie części pirotechnicznej.

Należy pamiętać, że prezydent swego czasu zainicjował akcję „Wrocław nie strzela", dlatego też Urząd Miejski i jednostki miejskie nie organizują pokazów pirotechniki i nie wynajmują gruntów pod takie wydarzenia. – Potępiam planowany pokaz pirotechniczny na Stadionie Olimpijskim - na części terenu należącej nie do miasta, lecz Akademii Wychowania Fizycznego. Nie zgodziliśmy się jako miasto na udostępnienie miejskiego terenu pod pokaz. Proszę pamiętać, że nie jest to impreza miejska, a mój krytyczny stosunek do niej i opinie przekazałem władzom uczelni – wyjaśnia prezydent Jacek Sutryk.

Dodając: – Przepisy prawa w Polsce nie dają silnego władztwa prezydentom miast w tym zakresie - wbrew temu, co niektóre osoby mówią i piszą - to jest myślenie życzeniowe, a ja muszę działać zgodnie z przepisami prawa. Apeluję do organizatorów o odwołanie pirotechnicznej części pokazu, która niesie niebezpieczny hałas dla zwierząt. Jednocześnie zapewniam, że podejmę wszystkie możliwe działania prawne, by do pokazu, w formule zaproponowanej przez organizatora, nie doszło.

Urząd Miejski Wrocławia w odpowiedzi na apel Fundacji Centaurus, która sugerowała, że pokaz pirotechniczny jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt z pobliskiego ZOO oraz Parku Szczytnickiego, informuje, iż organizator grunt pod pokaz wynajął od AWF, zwracając się jednocześnie z prośbą do Urzędu Miejskiego o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie tego wydarzenia, jednak nie zostało ono nadal wydane.

Rektor AWF zabrał głos w tej sprawie

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, na której terenach ma odbyć się zaplanowany na 29 czerwca jeden z największych w Europie pokaz pirotechniczny, wydał oświadczenie, w którym poinformował, iż osobiście zaangażował się w wyjaśnianie kwestii zbliżającego się wydarzenia. – Uczelnia będąca dla Wrocławia instytucją ważną i nierozłącznie z nią związaną, nie może pozostać obojętna na sygnały płynące z bezpośredniego jej otoczenia – twierdzi rektor AWF Andrzej Rokita.

Trwają intensywne rozmowy z przedstawicielami organizatora pokazu, którzy wykazują wolę współpracy. – Uczelnia zaproponowała wariant zmiany scenariusza wydarzenia związany z całkowitą rezygnacją z pokazów pirotechnicznych, zastępując je efektami laserowymi lub zminimalizowania natężenia hałasu, poprzez zastosowanie tzw. „cichej pirotechniki” – dodaje rektor AWF.