wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Prestiżowe wyróżnienie dla dyrektora Muzeum Architektury

Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu - dr Jerzy Ilkosz, został uhonorowany Pierścieniem Karla Friedricha Schinkla, nagrodą przyznawaną za zasługi w ochronie zabytków

Dyrektor wrocławskiego Muzeum Architektury - dr Jerzy Ilkosz, odebrał w Strasburgu niemieckie odznaczenie za ochronę zabytków.

Reklama

Pierścień Karla Friedricha Schinkla przyznawany jest od 40 lat osobom i instytucjom zaangażowanym w ochronę zabytków. Wrocławianin jest drugim Polakiem – obok prof. Jana Zachwatowicza, odpowiedzialnego za odbudowę Warszawy, wyróżnionym tą nagrodą.

„Jerzy Ilkosz został uhonorowany szczególnie za zasługi dla zabezpieczenia Wrocławskiego Archiwum Budowlanego oraz za badania nad historią architektury wrocławskiej moderny” – napisano w uzasadnieniu.

Dr Ilkosz jest dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu, jedynej w Polsce instytucji specjalizującej się w badaniu historii architektury, urbanistyki. Jest autorem opracowań naukowych dotyczących m.in. architektury modernistycznej, Hali Stulecia.

Patron nagrody - Karl Friedrich Schinkel, to architekt, urbanista, malarz, jeden z najważniejszych pruskich architektów doby klasycyzmu. Jest autorem projektów m.in. dawnego kościoła ewangelickiego w Bystrzycy Kłodzkiej, pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, kościoła w Mysłakowicach.

fot. Björn Bernat, Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz

wa/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama