4. Nerwy, emocje i czekanie od samego rana. Za czym stoi kolejka w centrum miasta?
Kolejka pod wrocławskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego fot. Tomasz Hołod
Kolejka pod wrocławskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego

W czwartek (24 sierpnia) od wczesnego rana kilkadziesiąt osób czekało w kolejce pod wrocławskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego. Wszystko za sprawą nowego zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”, wyemitowanych wspólnie przez Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Kolejka przy ul. Ofiar Oświęcimskich

24 sierpnia do sprzedaży trafił zestaw srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo”, wyemitowanych wspólnie przez Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy. Mieszkańcy już od samego rana stanęli w kolejce po te wyjątkowe monety w kształcie serca.

Zestaw tworzą monety o nominale 10 zł i 10 hrywie. Obie są wykonane ze srebra próby Ag 999, każda ma wymiar 26,42 x 50,00 milimetrów i masę minimum 31,10 grama. Monety tworzą kompozycyjną całość, układając się w kształt serca. Autorem projektu jest Wołodymyr Taran. Całkowity nakład zestawu monet wyniesie do 10 000 sztuk. Awersy monet przedstawiają wstęgi w barwach flag Ukrainy i Polski. Zdobione są godłem Ukrainy oraz wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W dolnej części monet znajdują się ozdobne rysunki przedstawiające ludzkie postacie. Kompozycje symbolizują obecną sytuację obu krajów: ukraińska moneta uosabia niebezpieczeństwa wojny i opór ludu, a polska pokazuje pomoc i współczucie.
Narodowy Bank Polski

Rewersy monet polskiej i ukraińskiej przedstawiają dwie postacie siedzące przy stole, dzielące się chlebem i winem. Poniżej znajduje się element zdobniczy, który po złożeniu dwóch monet tworzy na tle obrusu kwiat – symbol nadziei, życia i rozwoju. Szczegóły można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Kolejna emisja jest zaplanowana na 5 września br. – tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 20 zł „Sowiecka agresja na Polskę 17 IX 1939 r.”.