wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Premiera filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau”

Podczas "Nocy Kryształowej" spłonęła Nowa Synagoga. Kadr z filmu "Jesteśmy Żydami z Breslau"

Bohaterami filmu dokumentalnego jest czternaście osób, którzy jako nastolatkowie musieli uciekać z przed nazistami, aby ocalić życie. W niedzielę 6 listopada w Kinie Nowe Horyzonty premiera filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau”.

Reklama

Światowa premiera filmu w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szusziesa nieprzypadkowo zbiega się z kolejną rocznicą „Nocy Kryształowej”.  Tej nocy spłonęła monumentalna Nowa Synagoga, która stała przy dzisiejszej ul. Łąkowej - jej obraz także pojawia się w filmie.  To była kolejna oznaka eskalacji hitlerowskiego terroru wobec Żydów. Wielu zdecydowało się na wyjazd z Niemiec, dzięki temu ocaleli. Osiedlili się w Izraelu, wielu żyje w Ameryce, Anglii, Francji, niektórzy po wojnie zamieszkali w Niemczech.

Autorzy wstrząsającego dokumentu dotarli do czternastu osób, urodzonych w przedwojennym Breslau, które dorastały w klimacie zagrożenia i niepokoju. „Pamiętam zdanie: zgładzimy żydowską rasę” - wspomina jeden z nich.
W gronie świadków historii, którzy opowiadają o Breslau, jakie pamiętają z lat 30., jest m.in. prof. Fritz Stern. Wybitny historyk, wykładowca Columbia University w ostatnich latach często odwiedzał Wrocław, był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W testamencie zapisał Bibliotece uczelni swój księgozbiór. Niestety, nie doczekał premiery filmu - 90-letni naukowiec zmarł w maju w Nowym Jorku.
We wrocławskiej premierze filmu wezmą udział Esther Adler i Mordechai Rotenberg, także urodzeni w Breslau.
Autorzy piszą w zapowiedzi: „Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa nowej gminy żydowskiej we Wrocławiu. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego powiększy się w sposób bolesny i z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku.”

Jesteśmy Żydami z Breslau

Inne
Termin 6 listopada 2016 17:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

 

Pokaz premierowy ,,Jesteśmy Żydami z Breslau” w niedzielę 6 listopada, o godz. 17 w kinie Nowe Horyzonty.

Kolejne pokazy filmu: 19 listopada, godz. 17.15; 29 listopada, godz. 18.00; 4 grudnia, godz. 17.15.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama