wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Prawie 70 mln zł na badania dotyczące mRNA w terapii nowotworów

„Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]” to zwycięzca pierwszej edycji programu pt. Wirtualny Instytut Badawczy. 70 mln złotych trafi do zespołu naukowców, którzy będą pracować nad nowymi metodami terapii nowotworów, a programem zarządza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia. Właśnie podpisano umowy o realizacji przedsięwzięcia.

Reklama

Wirtualny Instytut Badawczy to program, który finansuje badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów, jakim jest biotechnologia medyczna – onkologia. Na jego cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło kwotę 450 mln zł.

Program kierowany jest do polskich naukowców, przedstawicieli uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i badawczych. 

– WIB to przedsięwzięcie innowacyjne nie tylko w skali Polski, ale także w skali międzynarodowej – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii we Wrocławiu, który zarządza programem. – Naszym celem jest wspieranie badań, które nie tylko wyróżniają się dużą wartością naukową i społeczną, ale także mają realne szanse na komercjalizację, czyli zaistnienie na rynku. Taki właśnie jest zwycięski projekt, łączący w sobie doskonałość naukową ze zrozumieniem potrzeb współczesnego przemysłu farmaceutycznego – podkreśla dr Dybczyński.

70 mln złotych na rozwój onkologii

70 mln złotych trafi do zespołu naukowców, którzy będą pracować nad nowymi metodami terapii nowotworów. 

W skład zespołu wchodzą: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (lider zespołu badawczego), Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]” zdobył uznanie ekspertów przede wszystkim ze względu na dużą wartość naukową oraz wysoki potencjał komercjalizacyjny spodziewanych wyników – technologia mRNA jest obecnie jednym z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju w branży farmaceutycznej i stanowi przedmiot jej poważnego zainteresowania.

Wysoko oceniono również kompetencje członków zespołu, którzy mają w swoim dorobku liczne sukcesy naukowe oraz znaczące osiągnięcia w komercjalizacji.

17 stycznia 2022 roku w siedzibie Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu podpisano umowę z Zespołem Badawczym, który został wybrany w pierwszym konkursie programu Wirtualny Instytut Badawczy. Naukowcy otrzymali blisko 70 mln zł na badania nad nowymi metodami terapii nowotworów.

Najwyższe noty ekspertów

Wybrany do finansowania projekt otrzymał najwyższą ocenę ekspertów zarówno ze względu na wysoki poziom merytoryczny, jak i potencjał komercjalizacyjny zakładanych wyników badań, czyli perspektywę wprowadzenia ich na rynek. Technologia mRNA stanowi obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju w branży farmaceutycznej i jest przedmiotem jej dużego zainteresowania.

Umowę podpisali dr Andrzej Dyczyński, dyrektor PORT-Łukasiewicz, i prof. Marta Miączyńska, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, fot. PORT-Łukasiewicz

- W ostatniej dekadzie byliśmy świadkami ogólnoświatowej transformacji rynku leków. Większość najlepiej sprzedających się terapeutyków to nie małe cząsteczki wytwarzane na drodze klasycznej chemii medycznej, ale tzw. leki biologiczne, głównie białka rekombinowane, w tym przeciwciała monoklonalne – mówi prof. dr hab. Andrzej Dziembowski, lider projektu HERO i kierownik Laboratorium Biologii RNA – Grupy ERA Chairs w MIBMiK. – Pandemia COVID-19 przyspieszyła dalszą transformację, a na rynku pojawiły się szczepionki mRNA. Jest to stosunkowo nowa technologia, która ma wiele ograniczeń związanych z niestabilnością RNA, heterogennością syntetyzowanego RNA, nieefektywnym dostarczaniem, a także ograniczonymi możliwościami w zakresie wydajności produkcji białek kodowanych przez mRNA. Wykorzystując nasze doświadczenie i autorskie pomysły, w ramach projektu opracujemy terapeutyczne mRNA nowej generacji do innowacyjnej immunoterapii nowotworów. Ponadto, ponieważ terapeutyczne mRNA są przyszłością leków biologicznych, każde znaczące ulepszenie tej technologii może mieć szerokie zastosowanie i być wykorzystywane do przeciwdziałania i leczenia wielu ludzkich chorób­ – wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Dziembowski.

Podpisanie umowy o finansowaniu z Zespołem Badawczym rozpoczyna nowy etap programu WIB.

- Organizując pierwszy konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego, wysoko postawiliśmy poprzeczkę, co dało nam gwarancję wyboru projektu na światowym poziomie i podjęcia współpracy z najlepszymi polskimi naukowcami mającymi w swoim dorobku wybitne osiągnięcia. Gratuluję zespołowi profesora Dziembowskiego, który w najwyższym stopniu spełnił wymagania złożonego procesu oceny – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii z Wrocławia. – Jako Podmiot Zarządzający zapewnimy naukowcom wsparcie. Będziemy pełnić rolę doradczą, a także prowadzić ewaluację efektów prac badawczych. Wierzymy, że połączenie wiedzy i doświadczenia naukowców oraz kompetencji międzynarodowych ekspertów pozwoli nam osiągnąć sukces – dodaje.

port/jl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama