4. Zagraj w zielone razem z nami! Przyjdź na piknik 24 września [BIULETYN WROCLAW.PL]
Okładka najnowszego biuletynu wrocla.wpl www.wroclaw.pl
Okładka najnowszego biuletynu wrocla.wpl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak miasto wspiera ochronę środowiska i zachęca mieszkańców do tworzenia Zielonego Wrocławia, to w tym numerze biuletynu możesz bliżej zapoznać się z ekoprojektami. Jeśli będziesz czuł niedosyt – przyjdź 24 września do parku Zachodniego na piknik. Tam, oprócz zgłębienia wiedzy na ten temat, możesz też wziąć udział w wielu atrakcjach i konkursach.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr-101-2022.pdf from Wroclaw

Bezpłatne szczepienie przeciw grypie

Od września szczepienia przeciw grypie w aptekach i placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) są refundowane przez NFZ. Przygotowano około 2 mln szczepionek. Wrocław od kilku lat realizuje również swój program darmowych szczepień dla seniorów 65+ w ramach miejskiej profilaktyki zdrowotnej. Sprawdź, gdzie są punkty szczepień we Wrocławiu.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Szczepienia przeciw grypie w aptekach i placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) są refundowane przez NFZ fot. Tomasz Hołod

Ile zapłacimy za śmieci od przyszłego roku?

Obecna umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Wrocławia wygasa z końcem 2022 r. Dlatego Ekosystem – miejska spółka odpowiedzialna za gospodarkę odpadami – szuka nowego wykonawcy na rok 2023. Poprzednie przetargi zostały unieważnione ze względu na aż o ponad 100 proc. wyższe ceny ofert. Zawarcie takich umów skutkowałoby dla mieszkańców drastycznymi podwyżkami tzw. opłaty śmieciowej.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Podwyżki za wywóz śmieci w roku 2023 mają być - mimo kryzysu - jak najmniej dotkliwe dla wrocławian fot. Tomasz Hołod

Lepsze połączenia – Europejski Tydzień Mobilności

Muzyczny Tramwaj, czytanie literatury podróżniczej w parku Tołpy, gra terenowa czy festyn na Górce Słowiańskiej. To tylko niektóre atrakcje zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności we Wrocławiu. Seria wydarzeń zaplanowanych w większości na Ołbinie i Nadodrzu rozpocznie się 16 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu – w czwartek, 22 września.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Przyjdź na plenerowe wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilnościa il. UMW
Przyjdź na plenerowe wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilnościa

Budujemy część dróg rowerowych z deweloperami

O współpracy miasta i deweloperów przy budowie części dróg dla rowerzystów, coraz większym ruchu rowerowym we Wrocławiu i programach zachęcających mieszkańców do przesiadki na jednoślady opowiada Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy w rozmowie z Michałem Kurowickim.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy fot. Filip Basara
Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy

Przyjdź na zielony piknik w parku Zachodnim

Odbierz skrzydłokwiaty w zamian za elektroodpady. Weź udział w dziesiątkach zabaw i warsztatów. Poznaj ekologiczne miejskie projekty. Powalcz o nagrody główne – hulajnogę elektryczną i rower. To wszystko 24 września podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem – największego ekopikniku w naszym mieście.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Oddaj elektroodpad i odbierz skrzydłokwiat fot. Tomasz Hołod
Oddaj elektroodpad i odbierz skrzydłokwiat

Buduj z nami Zielony Wrocław

Wymiana pieców, łapanie deszczówki, rozdawanie bezpłatnych kompostowników, odkomarzanie czy edukacja o tym, jak wspierać dzikie zwierzęta w mieście – to tylko niektóre projekty Zielonego Wrocławia realizowane dla mieszkańców. Poznałeś je już?

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Spotkałeś dzikie, ranne zwierzę? Zadzwoń pod nr 71 770 22 22 fot. UMW
Spotkałeś dzikie, ranne zwierzę? Zadzwoń pod nr 71 770 22 22

Wrocławska Koperta Życia ratuje bez zbędnych słów

Poświęcisz kwadrans, by uratować siebie albo kogoś bliskiego? Tyle trwa wypełnienie specjalnej ankiety, której 10 tys. egzemplarzy dodrukował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Czytaj na s.16

Powiększ obraz: Ratownik dr Paweł Gawłowski, Andrzej Mańkowski, dyr. MOPS, i Maciej Zięba, prezes MSM Energetyk fot. Grzegorz Rajter

Co słychać na wrocławskich osiedlach:

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Mały Wrocław: taniec i śpiew na ludową nutę

Krakowiak, polonez, jedliniok – jeśli chcesz, by twoje dziecko poznało tańce ludowe, zapisz je do zespołu Mały Wrocław. Są jeszcze wolne miejsca. Rodzice za to nie płacą!

OSOBOWICE: Przebiegnij jubileuszową Osobowicką Ósemkę

8 km do pokonania i co najmniej ukończone 18 lat – takie dwa wymagania stawiają organizatorzy 15. biegu przełajowego. Zapewniają, że biegacze wystartują bez względu na pogodę 2 października. Nie ma opłaty startowej, za to będą medale. Zapisujcie się.

A ponadto w najnowszym biuletynie wroclaw.pl:

• Uwaga! Coraz więcej wyłudzeń w sieci
  • Budowa TAT: są już tory na ul. Rogowskiej
  • PARK STRACHOWICKI: Teraz tylko rzeka Ługowina pamięta tutejszy pałac
  • Chór jak rodzina, a śpiewania w nim jak siłownia
  • Ruchome murale na 6 ścianach-ekranach
  • Premierowo we wrocławskich teatrach
  • „Tanie Granie” i nowy parkiet w Orbicie
  • Kolejne wyzwania stoją przed KS Rugby
  • Wrocławska Krzyżówka

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn wroclaw.pl