3. Zdrowie
  4. Powstanie nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu

Nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii powstanie przy ul. Kosmonautów, niedaleko nowego szpitala przy ul. Fieldorfa. Potwierdziły to we wtorek, 20 października władze samorządu województwa. Budowa szpitala ma ruszyć w przyszłym roku, koszt inwestycji szacowany jest na około 440 mln zł.

Skąd pomysł budowy nowego szpitala?

W stolicy regionu działają dziś dwie placówki o profilu dedykowanym terapii schorzeń nowotworowych podległe samorządowi województwa – są to Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc (DCCHP). Oba szpitale, z uwagi na zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych, specjalistyczną kadrę medyczną oraz unikatowy sprzęt i aparaturę medyczną, mają charakter regionalny, czyli zabezpieczają świadczenia medyczne dla mieszkańców całego Dolnego Śląska. Z  powodu wzrastającej z roku na rok liczby pacjentów wymagających opieki medycznej, oferowanej przez te ośrodki konieczne jest stałe rozszerzanie ich działalności. Obie placówki funkcjonują jednak w obiektach, które są już za ciasne, nie da się ich powiększyć, a ponadto część z nich mieści się w zabytkowych XIX wiecznych, niefunkcjonalnych budynkach.

Dlatego właśnie Samorząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o budowie Nowego Szpitala Onkologicznego, który w jednej lokalizacji będzie łączył działalność DCO oraz DCCHP. Pod uwagę brano osiem potencjalnych lokalizacji we Wrocławiu i jego bezpośrednim sąsiedztwie. M.in. rozważano budowę na Zabrodziu, nieopodal ul. Kwiatkowskiego we Wrocławiu. Ostatecznie postanowiono, że szpital powstanie w okolicy ul. Kosmonautów w pobliżu Nowego Szpitala Wojewódzkiego, po drugiej stronie ulicy. Zadecydowało o tym kilka argumentów m.in. plany zagospodarowania przestrzennego, struktura własności terenu czy dostępność komunikacyjna.

Kiedy budowa i za ile?

Nowy szpital zapewni 550 łóżek, a łączny koszt jego budowy nie powinien przekroczyć kwoty ok. 440mln zł. Finansowanie inwestycji będzie z kilku źródeł, m.in. ze środków własnych DCO, budżet województwa oraz funduszy unijnych. Budowa będzie realizowana etapami począwszy od roku 2016. Pierwszy z nich ma zostać zakończony jeszcze w roku 2018.