wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Powstaje Polska Platforma Medyczna: ułatwi kontakt nauki i biznesu

Biblioteka Główna - Centrum Naukowej Informacji Medycznej we Wrocławiu, fot. Tomasz Walków

Polska Platforma Medyczna (PPM) to baza z dorobkiem uczonych: lekarzy, farmaceutów, farmakologów i specjalistów innych dziedzin medycznych. Intencją pomysłodawców i realizatorów projektu jest ułatwienie kontaktu uczelni i naukowców z uczonymi z zza granicy oraz z przedsiębiorcami.

Reklama

Dotąd w budowę platformy zaangażowało się siedem uniwersytetów medycznych, z Warszawy, Gdańska, Szczecina, Katowic, Lublina, Białegostoku i Wrocławia oraz łódzki Instytut Medycyny Pracy. Liderem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a jego koordynatorem jest Biblioteka Główna uczelni.

Intencje pomysłodawców są proste: na serwerach platformy umieszczone zostaną prace naukowe i osiągnięcia ich autorów, wyniki badań, dane oraz wiele innych informacji związanych z badaniami realizowanymi w instytucjach, którego przystąpiły do PPM. Dostęp do nich będzie otwarty, partnerzy udostępnią je na zasadach Open Acces.

Doktoraty, sprzęt, osiągnięcia

Platforma podzielona jest na kilka sekcji. Pierwsza zawierać ma docelowo około 20 tys. dokumentów, m.in. artykułów naukowych, monografii, rozpraw doktorskich.

W drugiej znajdą się informacje o unikatowym sprzęcie badawczym, patentach, ważnych projektach realizowanych przez uczonych poszczególnych instytucji. Kolejna sekcja to baza z profilami naukowców, ich dorobkiem, osiągnięciami, realizowanymi projektami oraz grantami.

Opisy danych udostępniane przez poszczególne instytucje zostaną ujednolicone. Twórcy systemu chcą jak najpełniej wykorzystać rozwiązania ułatwiające korzystanie z bazy, np. SEO, wzajemne linkowanie.

Biznes i uczeni zza granicy

Platforma ma kilka grup docelowych. Pierwsza, to naukowcy i uczelnie zagraniczne. Dzięki bazie łatwiej im będzie namierzyć potencjalnych współpracowników do udziału w badaniach i projektach naukowych.

Druga grupa to przedsiębiorcy. Otwarty dostęp do publikacji i wyników badań to metoda na zainteresowanie przedsiębiorców badaniami realizowanymi na uczelniach medycznych. To znacznie usprawni proces ich komercjalizacji. Szukanie sposobów na poprawienie współdziałania nauki i biznesu to żelazny punkt w programach kolejnych ministrów nauki i szkolnictwa wyższego.

Pierwszy etap budowy Polskiej Platformy Medycznej potrwa do 2020 r. Wtedy w bazie mają się znaleźć dane przekazane przez dzisiejszych partnerów projektu. Z czasem będą mogły do niego przystąpić kolejne instytucje.

Uczelnie na realizację PPM otrzymały 37 mln zł z budżetu Unii Europejskiej.
pap/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl