wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Popielec już jutro

Julian Fałat (1853–1929), "Popielec" (akwarela 1881)

Reklama

Po zakończonym karnawale następuje Popielec, który rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Na mszach świętych kapłani symbolicznie posypują wiernym głowy popiołem, który pochodzi ze spalenia palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Popielec obowiązuje post ścisły.
Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, znany był m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów a także w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj w całym Kościele.

Termin rozpoczęcia Wielkiego Postu jest ściśle związany z terminem obchodzenia świąt Wielkanocnych. Popielec przypada 40 dni przed tymi największymi świętami chrześcijańskimi. Wielkanoc natomiast obchodzi się w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która w tym roku wypadnie dopiero 9 kwietnia. Dlatego święta będziemy obchodzić 16 kwietnia. Wiosenny cykl naszego naturalnego satelity wyznacza także inne święta, które zależne są od terminu Wielkanocy, takie jak Zielone Świątki (50 dni po Wielkanocy) czy Boże Ciało, przypadające w drugi czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.

arc

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama