wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ponad 39 mln zł na przebudowę Muzeum Archidiecezjalnego

Muzeum Archidiecezjalne, fot. Tomasz Walków

Ministerialne wsparcie pozwoli na przebudowę, remont, konserwację i prace instalatorskie w budynkach Muzeum i Bibliotece Archidiecezjalnej.

Reklama

Działające od ponad stu lat Muzeum Archidiecezjalnego zajmuje trzy budynki na Ostrowie Tumskim, między katedrą a budynkiem seminarium duchownego.

W jego zbiorach jest ponad 5 tys. obiektów. Najbardziej wartościowe to „Madonna z jodłami” Łukasza Cranacha Starszego, Księga Henrykowska, zawierająca pierwsze zdanie zapisane w języku polskim (wpisana na listę UNESCO „Pamięć świata”), ponad siedmiuset letni, najstarszy w Polsce dzwon, ważąca prawie dwie tony gotycka szafa dębowa i kilkadziesiąt tysięcy starych druków i ponad tysiąc inkunabułów. Poza tym Muzeum ma także: mumie egipskie, przedmioty i naczynia etruskie, olbrzymią kolekcję naczyń liturgicznych. Do tej pory nie było warunków na ich odpowiednie wyeksponowanie i konserwację.

Zobacz Muzeum Archidiecezjalne

W poniedziałek umowę o sfinansowaniu prac przekazał abp Józefowi Kupnemu, prof. Piotr Gliński, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po remoncie i przebudowie część księgozbioru zostanie przeniesiona do Biblioteki Archidiecezjalnej. Według założeń wrocławskiej kurii po remoncie - planowanym na 33 miesiące - muzeum będzie w stanie przyjąć nawet 50 tysięcy gości (dzisiaj odwiedza je ok. 4 tys. osób rocznie).

Koszt prac szacowany jest na ok. 56 mln zł, ponad 39 mln pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę wyłoży wrocławska kuria.

MKiDN/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama