Ponad 2,7 mln zł na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

MOPS w imieniu Gminy Wrocław otrzymał ponad 2,7 mln zł na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w roku 2020. Przyznana kwota pozwoli na zapewnienie około 90 tysięcy godzin wsparcia.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w imieniu Gminy Wrocław otrzymał środki na kontynuację w kolejnym roku programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Przyznana kwota, rzędu 2 731 489 zł, pozwoli na zapewnienie około 90 tysięcy godzin wsparcia. Co ważne, projekt we współpracy z MOPS-em będą realizować także organizacje pozarządowe, którym Gmina Wrocław w drodze konkursu zleci takie zadanie.

Głównym celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta, m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej.

Program ma także na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Do zadań asystenta należeć będą także: pomoc w wyjściu, powrocie czy w dojazdach np. na rehabilitację, zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, a także pomoc w zakupach, czy w załatwieniu spraw urzędowych.

Zachęcamy do korzystania z usług asystenta, a osoby, które mają ukończony odpowiedni kurs i chciałyby podjąć współpracę z MOPS-em, w celu zasięgnięcia odpowiedniej wiedzy, mogą skontaktować się z działem Adaptacji Osób Niepełnosprawnych przy ulicy Strzegomskiej 6.