wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Politechnika: Hołd pomordowanym profesorom

Uroczystość w 76. rocznicę pomordowania profesorów lwowskich, fot. um

- Ich los przestrogą przed tym, do czego prowadzą nacjonalizmy – mówił prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, podczas uroczystości pod pomnikiem pomordowanych profesorów lwowskich.

Reklama

W 76. rocznicę egzekucji profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin, pod pomnikiem na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej zebrali się rektorzy wrocławskich szkół wyższych, profesorowie, studenci, przedstawiciele administracji rządowej, Urzędu Marszałkowskiego. Na uroczystość przybył kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup-senior archidiecezji wrocławskiej, uczestniczyli w niej także przedstawiciele stowarzyszeń Kresowiaków.

Nadzwyczajną oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego i orkiestra policyjna, którą na początek wykonała hymn Polski.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wziął udział w uroczystościach na Wzgórzach Wuleckich.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, mówił, że hołd oddany pomordowanym w 1941 roku we Lwowie, to przejaw świadomości historii, ale także wyraz wdzięczności dla tych uczonych, którzy po wojnie budowali świetność akademickiego Wrocławia. - Nasze środowisko naukowe to filar rozwoju Wrocławia - akcentował wiceprezydent Adam Grehl.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, nawiązał do hasła na pomniku: „Nasz los - przestrogą”. - Przez Polskę, przez Europę, przelewa się fala nacjonalizmów - mówił prof. Ziętek. Podkreślił, że musimy pamiętać, że to nacjonalizm był źródłem hitleryzmu, którego ofiarami byli lwowscy profesorowie. - Ich los przestrogą i aby nigdy więcej nie zdarzyło się, to co 76 lat temu, musimy i dzisiaj sprzeciwić się nacjonalizmowi.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama