wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Polish Cinema for Beginners – letnia edycja. Filmy w Czasoprzestrzeni

Magdalena Popławska w filmie „Interior”/fot. mat. org.

Aż do 26 sierpnia potrwają pokazy uwielbianego, zwłaszcza przez zagranicznych widzów, cyklu Polish Cinema for Beginners, podczas którego prezentowane są najnowsze polskie filmy, zawsze z angielskimi napisami i dyskusją w języku angielskim. 

Reklama

Dla obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu to przegląd tego, co w naszym kinie dziś najważniejsze. Podczas 15. edycji w Czasoprzestrzeni zobaczyć można m.in. „Interior” czy „Słodki koniec dnia”. Wszystkie seanse są darmowe.  

Millenialsi wzięli szturmem polskie kino, dziś na scenę wkracza jeszcze młodsze pokolenie filmowców, ale ich gusta kształtowali już m.in. Agnieszka Smoczyńska, Jacek Borcuch, czy Xawery Żuławski. Podczas 15. edycji Polish Cinema for Beginners obejrzymy ich filmy. 

Polish Cinema for Beginners w Czasoprzestrzeni

Wydarzenie kinowe / W plenerze
Termin od 1 lipca 2021 do 26 sierpnia 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Za nami już wprawdzie pierwsze seanse, m.in. „Cór dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, ale do końca cyklu jeszcze kilka naprawdę wartych uwagi tytułów. Wszystkie rozpoczynają się o 20.30.

W czwartek 29 lipca „Interior” Marka Lechkiego o dwojgu ludzi, których przerosła rzeczywistość. On spłaca kredyt mieszkaniowy tyrając dzień i noc, ona, pracując w budżetówce, jest coraz bardziej zniesmaczona koteriami w pracy. W rolach głównych Magdalena Popławska i Piotr Żurawski, a zdjęcia do filmu powstawały m.in. we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.  

W czwartek, 12 sierpnia, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, opowieść o dziewczynach, których życie toczy się wokół galerii handlowej. Tu spędzają czas, sprzedają się mężczyznom za drobne często podarunki. Równowagę grupki dziewczyn zakłóca pojawienie się nowej, która zaprzyjaźnia się z dotychczasową liderką.

Wyjątkowo w sobotę 21 sierpnia (bo to seans podczas Europejskiej Nocy Literatury) i w innej lokalizacji (Beach Bar Mariny Kleczków przy Pasterskiej 2b) „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego, ekranizacja książki Doroty Masłowskiej, bodaj najbardziej sensacyjnego debiutu ostatnich kilku dekad i opowieść o tym, co się stanie, kiedy puścimy wodze fantazji. W filmie rolę Silnego zagrał Borys Szyc, a o ekranizacji, podobnie jak wcześniej o samej książce, mocno dyskutowano.

Na zakończenie cyklu, w czwartek 28 sierpnia, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z doskonałą rolą Krystyny Jandy. Akcja rozgrywa się we włoskim mieście Volterra, gdzie niegdyś osiadła polska poetka i laureatka Nagrody Nobla - Maria. Kiedy w Rzymie zostaje dokonany zamach terrorystyczny publiczna wypowiedź Marii sprowokuje wiele kontrowersji i pytań. Ale to też film o więzach rodzinnych, fascynacji, typowo włoskiej, pięknem i młodością. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama