4. Serce od serca. Grupa z Pasją szyje poduszki rehabilitacyjne dla pacjentek po mastektomii

Mateusz Lubański,

W akcjach szycia poduszek rehabilitacyjnych regularnie bierze udział od kilkunastu do kilkudziesięciu osób fot. Grupa z Pasją

Wolontariuszki i wolontariusze z wrocławskiego stowarzyszenia Grupa z Pasją wspierają osoby po mastektomii szyjąc poduszki rehabilitacyjne. Specjalne poduszki w kształcie serca nie tylko chronią zoperowany fragment ciała, ale również łagodzą ból i napięcie barku. Akcja prowadzona jest w ramach ogólnopolskiego projektu pomocowego „Serce od serca”.

Projekt „Serce od serca” realizowany jest od września 2018 roku. Inicjatywa polega na szyciu poduszek, które w kompleksowy sposób wspierają rehabilitację pacjentów po mastektomii. Noszenie jej pod pachą wspomaga walkę z opuchlizną pojawiającą się w wyniku wycięcia węzłów chłonnych. Poduszka łagodzi także ból w miejscu nacięcia chirurgicznego oraz chroni je przed urazami. Ponadto, korzystanie z poduszki pozwala zmniejszać napięcie barku. Na Dolnym Śląsku działania koordynuje stowarzyszenie Grupa z Pasją, które zaprasza mieszkańców do wsparcia inicjatywy.

Staramy się zapewnić materiały, maszyny do szycia i przestrzeń, natomiast wolontariuszem może być każdy. W naszych akcjach udział bierze od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, ale dobrej energii nigdy za wiele. Nie trzeba umieć szyć, wystarczy odpowiedni nastrój i chęci
Renata Piwko-Wolny, koordynator akcji

Powiększ obraz: W akcjach szycia poduszek chętnie biorą udział również najmłodsi fot. Grupa z Pasją
W akcjach szycia poduszek chętnie biorą udział również najmłodsi

Pomóc może każdy

Koordynatorzy akcji zapraszają również te osoby, które nie potrafią szyć i boją się, że może okazać się to zbyt trudne. Potrzebni są bowiem wolontariusze, którzy będą pakować czy znakować poduszki. „Serce od serca” można podarować na wiele różnych sposobów.

Można nas wesprzeć darowizną na cele statutowe z dopiskiem „onkologia”. Środki przeznaczymy na zakup niezbędnych materiałów czy ewentualną naprawę maszyn. Chętnie przyjmujemy również materiały, ale ich zakup trzeba skonsultować z nami - poduszki rehabilitacyjne wymagają specjalnych rodzajów tkanin o konkretnej gramaturze
Renata Piwko-Wolny, koordynator akcji

Poduszki można również szyć w domu. Organizatorzy akcji stworzyli instrukcję, która pozwala zaangażować się osobom starszym czy osobom z niepełnosprawnościami.

Powiększ obraz: Rocznie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy powstaje od 2 do nawet 4 tysięcy poduszek fot. Grupa z Pasją

Poduszki są potrzebne przez cały czas

Akcja ma charakter całkowicie charytatywny. Dzięki wspólnym wysiłkom wolontariuszek i wolontariuszy ze stowarzyszenia Grupa z Pasją poduszki regularnie docierają do potrzebujących. Tylko 18 marca do Dolnośląskiego Centrum Onkologii trafiło 130 sztuk. Rocznie w tym ośrodku onkologicznym z powodu nowotworu piersi wykonuje się około 2000 operacji. Poduszki w kształcie serca pomagają wszystkim pacjentkom i pacjentom.

Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi ośrodkami w regionie i odpowiadamy na potrzeby chwili. Już teraz wiemy, że zapotrzebowanie na przyszły miesiąc wynosi 200 poduszek. Rocznie dostarczamy ich od 2 do 4 tysięcy
Renata Piwko-Wolny, koordynator akcji

Tylko w kwietniu Grupa z Pasją organizuje dwie akcje szycia poduszek dla pacjentów – 22 kwietnia w Centrum Aktywności Lokalnej Kowale i 29 kwietnia w Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy.