3. Zdrowie
  4. Żłobki
  5. Podsumowanie pierwszego etapu rekrutacji do żłobków

Zakończył się pierwszy etap tegorocznej rekrutacji do wrocławskich żłobków, w którym dostępnych było 2547 miejsc. Wkrótce ruszą kolejne etapy rekrutacji - przewidziano w nim ponad 800 miejsc.

Corocznie rekrutacja do żłobków publicznych i niepublicznych z dofinansowaniem z budżetu miasta przebiega etapowo. Niedawno zakończył się pierwszy etap rekrutacji. W sumie w systemie zarejestrowano 4106 podań spełniających podstawowe wymogi (zamieszkanie dziecka we Wrocławiu i zatrudnienie rodziców). Na tym etapie dostępnych było 2547 miejsc. Teraz przed rodzicami kolejne etapy rekrutacji.

– W połowie lipca zostanie udostępnionych kolejnych 339 miejsc - 307 zwolnionych po weryfikacji dokumentów w pierwszym etapie plus 32 miejsca w żłobku nr 12 przy ul. Jugosłowiańskiej. Informację o wynikach tej dodatkowej rekrutacji rodzice, będący na liście oczekujących, otrzymają indywidualnie na swoje konta w drugiej połowie lipca – wyjaśnia Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

1,5 tys. miejsc od września

W połowie września urzędnicy planują również uruchomić rekrutację na 500 miejsc w wyniku rozstrzygniętego konkursu dla żłobków niepublicznych z dofinansowaniem z budżetu miasta. Wówczas rodzice będą mogli zmienić preferencje i rekrutować swoje dzieci do nowych żłobków, które pojawią się na liście. Wszelkie informacje dot. kolejnego etapu rekrutacji będą dostępne tutaj.

– Dodatkowo – jak co roku – od września, w trakcie roku opiekuńczego, powinno stopniowo zwolnić się ok. tysiąca miejsc – dodaje Joanna Nyczak.

W dalszej perspektywie, w latach 2019-2021 we Wrocławiu przybędzie kolejnych 400 miejsc w nowych żłobkach publicznych na: Nowych Żernikach, Jagodnie i Sołtysowicach. Jednak już teraz, na tle innych miast w kraju, stolicę Dolnego Śląska cechuje wysoki poziom dostępnych miejsc w żłobkach.

– Pamiętajmy, że Wrocław jest liderem w kraju pod względem dostępności miejsc w opiece żłobkowej. Wskaźnik w naszym mieście wynosi 36%, gdzie średnia krajowa to ok. 10,6%, a rekomendowana przez Unię Europejską to 33% – podkreśla dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.