wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Piorun uderzył w Górach Izerskich. 13 osób w szpitalu

W czwartek 13 czerwca po południu podczas gwałtownej burzy grupa wycieczkowa idąca na Stóg Izerski schowała się w wiacie, na wysokości ok. 1000 m n.p.m., w pobliżu przełęczy Łącznik. - W wiatę uderzył piorun. Poszkodowane zostały 24 osoby, z czego 13 osób - 7 dzieci i 6 dorosłych - trafiło do szpitali z obrażeniami, wszyscy byli przytomni - mówi Grzegorz Wypych z PSP w Lubaniu. - To była zorganizowana grupa wycieczkowa z Wrocławia.

Reklama

24-osobowa, zorganizowana grupa (w tym 8 dzieci) wybrała się w czwartek 13 czerwca na wyprawę na Stóg Izerski. Po południu nad Górami Izerskimi przeszła gwałtowna burza.

Porażenie piorunem w Górach Izerskich 

- Podczas burzy grupa schroniła się pod wiatą na wysokości ok. 1000 m n.p.m. w pobliżu przełęczy Łącznik. Niestety piorun uderzył właśnie w to miejsce i doszło do porażenia. Na miejscu szybko pojawiły się dwa zespoły GOPR. 13 osób z grupy, w tym 7 dzieci w wieku od 6 do 16 lat oraz 6 dorosłych, zostało przewiezionych do szpitali. Wszyscy byli przytomni. Wiemy, że była to grupa wycieczkowa z Wrocławia.
Grzegorz Wypych, oficer prasowy PSP w Lubaniu.

Reszta grupy z niewielkimi obrażeniami została przewieziona do hotelu w Świeradowie-Zdroju.

"Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał, nie ma zagrożenia życia i zdrowia. Część osób doznała tylko drobnych poparzeń" - powiedział w programie Radia Wrocław Adam Tkocz, szef karkonoskiej grupy GOPR. W akcji ratowniczej w Górach Izerskich brały udział zespoły GOPR ze stacji ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze oraz 6 zespołów ratownictwa medycznego, policja oraz straż pożarna. Więcej informacji wkrótce.

Stóg Izerski na mapie

Co robić, gdy burza złapie cię w terenie. Przeczytaj!

Oto garść cennych porad policjantów (ze strony policja.pl), jak zachować się w trakcie burzy.

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, to:

  • Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje.
  • Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  • Wyjdźmy natychmiast z wody.
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Jeżeli jesteś podczas burzy w górach:

Im niżej, tym bezpieczniej. Dlatego, gdy jesteś na wycieczce i zauważysz, że nadciąga burza, próbuj zejść jak najniżej. Wyjmij z plecaka przedmioty metalowe, komórkę, MP3 i odłóż je daleko od siebie (tak samo zrób, gdy burza spotka cię w innych miejscach). Przykucnij ze złączonymi nogami na plecaku czy kurtce, osłoń głowę i czekaj, aż przejdzie nawałnica. Jeśli jest was więcej, nie siadajcie obok siebie, nie trzymajcie za ręce, nie opierajcie o skały.
gov.pl

Więcej informacji znajdziecie tutaj. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl