4. Duże ułatwienie w wyrabianiu paszportu dla dzieci: wnioski można składać przez internet
Dwójka chłopców i kobieta (pomiędzy nimi) przed komputerem Tomasz Hołod
Dwójka chłopców i kobieta (pomiędzy nimi) przed komputerem

Od kilku dni jest nowy, zdalny sposób załatwiania paszportu dla dzieci do 12. roku życia. Wnioski można składać przez internet, a więc nie trzeba chodzić do urzędu w tej sprawie. Podpowiadamy, jak to działa.

Dziecko wyjeżdża za granicę? Jeżeli jedzie do kraju Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego. Jeżeli poza UE, musi mieć paszport. Od 31 marca wniosek o jego wydanie można złożyć zdalnie – przez internet. Jak to zrobić?

Zgoda drugiego opiekuna

Po pierwsze, aby uzyskać paszport dla dziecka lub podopiecznego, potrzebna jest zgoda drugiego opiekuna np. matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora. Teraz można jej udzielić bez wychodzenia z domu i bez opłaty. Krok po kroku jest to opisane na stronie rządowej – tutaj.

To duże ułatwienie, nie tylko w sytuacji, kiedy np. rodzice czy opiekunowie mieszkają w dużej odległości od siebie, ale też np. jeśli jedno z nich pracuje w takich godzinach, że nie może stawić się w urzędzie. Teraz będzie można załatwić to w każdej chwili, używając telefonu czy laptopa.
Centralny Ośrodek Informatyki

Co mieć i co przygotować?

Po drugie, należy mieć przynajmniej jedno z poniższych:

• profil zaufany;
  • kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego;
  • certyfikat podpisu osobistego.

Po trzecie, trzeba przygotować: aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka (można je zrobić samodzielnie), dowód opłaty (wniosek dla dziecka kosztuje 30 złotych), Kartę Dużej Rodziny (o ile jest, wtedy przysługuje zniżka) i zgodę drugiego opiekuna.

Czy dziecko musi być przy odbiorze?

Na paszport czeka się około miesiąc. Dokument odbiera się w punkcie paszportowym wybranym przy składaniu wniosku (zabrać ważny dokument tożsamości i poprzedni paszport dziecka, o ile był wydany):

• nie trzeba zabierać do punktu dzieci poniżej 5. roku życia,
  • dzieci, które mają powyżej 5 lat, musza być obecne przy odbiorze.

W przypadku nastolatków od 12. do ukończenia 18. roku życia wnioski składa się tylko w urzędzie. Opiekun musi tam iść z podopiecznym, lecz później dziecko nie musi być obecne przy odbiorze. Paszport dla starszych dzieci jest droższy – kosztuje 70 złotych.

Procedura bardziej szczegółowo jest opisana tutaj.

Od 31 marca przez internet można również załatwić zgodę na paszport dla osoby ubezwłasnowolnionej.