wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Paczka dla Kresowiaków” – akcja pomocy dla rodaków ze Lwowa

„Paczka dla Kresowiaków”, fot. Patryk Załęczny

Jak co roku tak i na te zbliżające się święta Bożego Narodzenia młodzież z wrocławskich szkół wraz z nauczycielami, rodzicami i ludźmi o otwartych sercach zebrała kilka ton żywności, środków medycznych, sanitarnych, książek czy zabawek, które następnie trafią do tych najbardziej potrzebujących rodaków ze Lwowa i okolicznych miejscowości.

Reklama

To już kolejna, po „Wielkanocnej paczce”, kwesta na rzecz rodaków ze Lwowa. Tym razem, w ramach „Paczki dla Kresowiaków”, zbierane były niezbędne produkty, które pozwolą należycie i z godnością spędzić ten świąteczny czas mieszkańcom Kresów: artykuły higieniczne, chemii gospodarczej i artykuły medyczne. Zebrano także żywność z długim terminem ważności, m.in.: makarony, mąkę, cukier, dżemy czy słodycze.

Paczki do Lwowa wyruszyły sprzed LO nr 8 we Wrocławiu, fot Patryk Załęczny

– Pragnę przekazać pozdrowienia i podziękowania od arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, który w szczególności pochyla się przed młodymi ludźmi z wrocławskich szkół i przedszkoli biorącymi czynny udział w zbiórkach dla Kresowian. To będzie wielka radość dla obdarowanych, dla których największym szczęściem jest to, że my Polacy, wrocławianie, pamiętamy o nich i chcemy im nadal pomagać – mówi Tadeusz Lewandowski z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Dary trafią teraz do Domu Miłosierdzia Bożego w Brzuchowicach, gdzie przebywają bardzo chorzy lwowiacy, podopieczni Fundacji „Dajmy Nadzieję”. Fundacja opiekuje się chorymi dziećmi we Lwowie i innych miejscowościach w promieniu 200 km od Lwowa, prowadząc m.in.: naukę języka polskiego. Dystrybucją darów zajmuje się Katedra Lwowska.

Świąteczną zbiórkę dla Kresowian organizuje Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska przy współpracy Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, NSZZ Solidarność Regionu Dolny Śląsk, Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW, fot. Patryk Załęczny

– Serdeczne podziękowania należą się zarówno Fundacji, jak i dyrektorom placówek oświatowych we Wrocławiu, gdzie aż 41 szkół i przedszkoli wzięło udział w zbiórce darów. Jak co roku w akcji lideruje LO nr 8, w którym zorganizowano centrum zbiórki, a także ZSP nr 17, który oprócz darów zebrał również pieniądze i wykonał specjalne kartki świąteczne dla Kresowian. Trzy paczki przekazał także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – dodaje Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW.

Dary, zanim jednak wyruszyły sprzed Liceum Ogólnokształcącego nr 8 we Wrocławiu w dalszą podróż, zostały uprzednio poświęcone przez biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. – To piękny znak, że transport darów dla naszych rodaków wyrusza sprzed szkoły, bowiem jest to swego rodzaju symbol nadziei, że taka wrażliwość została przekazana ze starszego pokolenia na młodsze. Błogosławmy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom, a także tym, którzy ten świąteczny dar pamięci na drugim końcu podróży otrzymają – mówił biskup Siemieniewski.

Biskup Andrzej Siemieniewski, fot. Patryk Załęczny

Inicjatywę jak co roku wsparła także Straż Miejska, która pomogła m.in. przy przewiezieniu zebranych darów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama