wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Oxford miastem partnerskim Wrocławia

Oxford. fot. Wikipedia/Diliff/Ozeye

Oxford, sławny w świecie ośrodek akademicki, będzie miastem partnerskim Wrocławia. Porozumienie w sprawie ścisłej współpracy, przede wszystkim w zakresie edukacji, ochrony środowiska, kultury i sztuki, podpiszą w środę 3 października prezydenci Wrocławia i Oxfordu

Reklama

Umowa o współpracy partnerskiej zostanie podpisana podczas uroczystości w Sali Sesyjnej wrocławskiego Ratusza.

Liczący nieco ponad 150 tysięcy mieszkańców angielski Oxford to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich na świecie. Uniwersytet w Oxfordzie – formalnie związek około 40 kolegiów oraz wydziałów, znajduje się zwykle na czele ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych (o pozycję lidera regularnie rywalizuje z Uniwersytetem w Cambridge). Początki uczelni sięgają XII wieku, jego absolwentami są brytyjscy premierzy, uznani artyści, pisarze, kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla. Poza ich osiągnięciami olbrzymie wrażenie robią uniwersyteckie kampusy, wiekowe, malownicze budynki z charakterem.

Wrocław – miasto studentów

Współpraca Wrocławia z Oxfordem obejmować będzie przede wszystkim edukację, z akcentem na związki między uczelniami. Poza tym partnerstwo zakłada współdziałanie w zakresie: ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, kultury, sztuki, renowacji i ochrony zabytków oraz sportu.

Przygotowanie porozumienia to wielomiesięczny proces, który w serii publikacji opisał lokalny serwis „Oxford Mail”.

Władze Oxfordu od ubiegłego roku szukały kandydata na miasto bliźniacze w Europie Wschodniej. O wyborze stolicy Dolnego Śląska zdecydował m.in. jego akademicki charakter. Walorem była zarówno lista noblistów związanych z uniwersytetem w przedwojennym Breslau, jak i liczba ok. 130 tysięcy studentów, którzy dzisiaj uczą się na kilkunastu tutejszych uczelniach. Młodzi ludzie i starsi wrocławianie to doskonały społeczny miks, który ma wpływ na przyjazną atmosferę miasta – zwracają uwagę autorzy raportów.

Zobacz, co o Wrocławiu pisał „Oxford Mail”

Sporo uwagi poświęcono także historii miasta, jego położeniu, architekturze i współczesnym atrakcjom.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama