4. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”– jest umowa miasta i ministerstwa kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gmina Wrocław zawarły umowę w sprawie współfinansowania wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Podpisanie porozumienia odbyło się 21 marca 2016 roku w Warszawie.

W 2016 roku ministerstwo zobowiązało się wesprzeć działania Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” kwotą 3 mln zł. Wrocław na działania placówki wyda 3,2 mln zł. W przyszłych latach mają być to kwoty odpowiednio: 3,4 mln zł i 5,3 mln zł.

Umowę podpisali prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Podczas podpisania umowy obecny był także Kazimierz M. Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego i minister kultury w latach 2005-2007, współinicjator powstania Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, dr Wojciech Kucharski, obecny dyrektor ośrodka i Marek Mutor, który do niedawna prowadził instytucję, a dziś szefuje Narodowemu Centrum Kultury. Obecni byli także dyrektorzy instytutów naukowych prowadzących badania nad Ziemiami Zachodnimi i Północnymi.

Zadania Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

W ramach dotacji ministerialnych wrocławski ośrodek będzie realizował trzy zadania. Milion złotych zostanie przeznaczony na Program Badawczy Ziem Zachodnich i Północnych, który Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” będzie realizował we współpracy z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, Instytutem Śląskim w Opolu i Ośrodkiem Badawczym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Efektem realizacji tego projektu naukowego ma być stworzenie repozytorium cyfrowego i czasopisma naukowego prezentującego wyniki badań dotyczących powojennej historii i kultury. Kwota 300 tys. zł zasili badania dotyczące działalności wrocławskiego Kardynała Bolesława Kominka oraz działania zmierzające do popularyzacji tej ważnej dla powojennej historii Polski i Europy postaci. Kolejne zadanie wsparte kwotą 300 tys. zł to projekt badawczy realizowany przez Ośrodek ”Pamięć i Przyszłość” we współpracy z Europejską Platformą Pamięć i Sumienie, nakierowany na badanie dziejów ofiar totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na inne, statutowe działania wrocławskiej instytucji.

Wspólna instytucja kultury

O wspólnym prowadzeniu placówki zdecydowali miejscy radni na sesji 25 lutego – czytaj Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – wspólna instytucja kultury.