wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Olga Chrebor Pełnomocnikiem ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego. Została nim Olga Chrebor, która od lat zajmuje się społecznością ukraińską we Wrocławiu.

Reklama

Powołanie pełnomocnika to między innymi odpowiedź miasta na liczną społeczność ukraińską zamieszkującą Wrocław. Szacuje się, że migrantów zza naszej wschodniej granicy może być nawet 100 tysięcy.

Werjsa ukraińska: Ольга Xребор призначена на посаду Уповноваженого з питань мешканців українського походження 

– Cieszę się, że Wrocław i Dolny Śląsk są pomostem między Wschodem a Zachodem – podkreślił prezydent Jacek Sutryk i dodaje, że chce miast bez hejtu, ale ze społeczeństwem, które nie tylko tutaj pracuje, ale też aktywnie korzysta z naszego miasta.

Migranci i nie tylko

Ukraińska społeczność we Wrocławiu to nie tylko migranci z Ukrainy, to też mniejszość ukraińska, która we Wrocławiu obecna jest od lat 50-tych ubiegłego wieku. Do zadań pełnomocnika należy opieka i pomoc obu tym grupom.

– Niezależnie skąd i w którym pokoleniu przybyliśmy do naszego miasta, czujemy się za nie odpowiedzialni. Sądzę, że to fundament naszych działań. Coś od czego musimy zacząć nasze myślenie o Wrocławiu. W poczuciu odpowiedzialności za otaczającą nas przestrzeń wszyscy stajemy się współobywatelami Wrocławia – mówił prezydent Wrocławia wręczając nominację.

Z powołania pełnomocnika cieszył się również Konsul Honorowy Ukrainy we Wrocławiu Grzegorz Dzik: – To kontynuacja działań poprzedniego prezydenta, ale też nowe otwarcie.

Po pierwsze edukacja

Jednym z wyzwań dla nowego pełnomocnika jest edukacja. – Nie tylko dzieci migrantów mają problem z adaptacją w szkołach, często ze względu na słabą znajomość języka polskiego. To również problem edukacji naszego społeczeństwa, które – mimo niezbyt dużych różnic kulturowych – nie zawsze jest gotowe funkcjonować obok siebie – tłumaczyła nowa pełnomocnik.

I dodała: – Zagłosowaliśmy na dom otwarty i chcemy, by wszyscy jego mieszkańcy wiedzieli, że są tutaj u siebie. Wrocław to miasto, w którym Ukraina jest od dawna i jest wielowymiarowa. Wystarczy, że będziemy pomnażać ten ogromny kapitał społeczny.

Pełnomocnik społecznie

Funkcja pełnomocnika jest funkcją społeczną. Z Olgą Chrebor będzie można się umówić mailowo: [email protected]. Ma urzędować w środy, we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim 6.

Olga Chrebor

Jest prezeską Fundacji Kalejdoskop Kultur; promotorką dialogu międzykulturowego i współpracy polsko-ukraińskiej; aktywistką zaangażowana od 20 lat w działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców; od 15 lat związana zawodowo z sektorem pozarządowym oraz instytucjami kultury (m.in.: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja Edukacji Międzynarodowej, Związek Ukraińców w Polsce, Związek Karaimów Polskich, Centrum Kultury AGORA, Fundacja TransKultura, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA), w latach 2008-2012 wykładowca Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Ukrainistyki.

Specjalizuje się w międzynarodowych projektach polsko-ukraińskich i lokalnych inicjatywach partnerskich o charakterze społecznym i kulturalnym.

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: stosunki międzynarodowe i filologia ukraińska.

Sama o sobie mówi: – Jestem Ukrainką z Wrocławia. Sprawy ukraińskiej społeczności mieszkającej we Wrocławiu dotyczą mnie bezpośrednio. Cieszę się, że moje miasto dostrzega potencjał kulturowy i gospodarczy tkwiący w mniejszości ukraińskiej i imigracji ukraińskiej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl