wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ochrona klimatu na Politechnice Wrocławskiej. Nowy kierunek studiów

Nowe studia dotyczą zagadnień dotyczących ochrony klimatu, fot. archiwum PWr

Już można się zapisać na studia magisterskie (II stopnia) w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochronie klimatu na Politechnice Wrocławskiej.

Reklama

W ramach nowego kierunku będą prowadzone zajęcia w dwóch specjalnościach: ochrona klimatu i gospodarka o obiegu zamkniętym. Jego pomysłodawcy są pewni, że pracy dla specjalistów w tej dziedzinie nie zabraknie.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego, obejmująca świadome zarządzanie cyklem życia produktów, odzysku i ponownego wykorzystania surowców. To z kolei ma wpływ na zmniejszenie uzależnienia od wyczerpujących się surowców oraz tradycyjnych źródeł energii. Zamknięta pętla obiegu surowców minimalizuje zużycie energii, emisję zanieczyszczeń i ilość powstających odpadów.

Od prawa po technologie

– Nowy kierunek to studia obejmujące kwestie prawne, zarządzanie i wiedzę technologiczną. Chcemy szkolić inżynierów technologii i doradców technologicznych, ale także specjalistów od prawa krajowego i europejskiego, którzy wkrótce będą mieli ogromny wpływ na niemal każdą dziedzinę naszego życia – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych Wydziału Inżynierii Środowiska.

Strategia UE przewiduje, że do 2050 r. europejska gospodarka ma osiągnąć neutralność klimatyczną oraz funkcjonować na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowy kierunek studiów przygotuje specjalistów w tej dziedzinie.

– Odzysk i ponowne wykorzystanie wszelkiego rodzaju odpadów i wody, rekultywacja terenów zdegradowanych, a także monitorowanie, łagodzenie i adaptacja do zmian klimatycznych – przez długie lata pracy dla absolwentów kierunku na pewno nie zabraknie – podkreśla prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, prodziekan ds. dydaktyki i rozwoju kadry.

Studia dla inżynierów

Interdyscyplinarność kierunku gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu sprawia, że studia te są skierowane do wszystkich absolwentów studiów inżynierskich I stopnia.

Prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa: – Plan studiów został tak ułożony, żeby osoby z różnym przygotowaniem po studiach I stopnia mogły dostosować ścieżkę kształcenia do swoich potrzeb. Studenci będą mogli wybierać pomiędzy blokiem zajęć z obszaru LCA i ekoprojektowania, a blokiem dotyczącym bioinżynierii środowiska.

Projekty zespołowe

Wśród kluczowych przedmiotów na specjalności „ochrona klimatu” znalazły się nie tylko zajęcia związane z monitoringiem, zapobieganiem i łagodzeniem zmian klimatycznych, lecz również dotyczące zarządzania środowiskiem oraz pozyskiwania i przetwarzania danych środowiskowych. Z kolei zajęcia na specjalności „gospodarka o obiegu zamkniętym” związane są z materiałami biodegradowalnymi, recyklingiem, najnowszymi technologiami odnowy i oczyszczania wody.

Nowością na kierunku jest tzw. projekt zintegrowany. W trakcie tego kursu zadaniem studentów będzie przygotowanie kompleksowego rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony klimatu na konkretnym przykładzie.

– To typ zadania, z którym nasi absolwenci będą mieli do czynienia na co dzień w swojej pracy zawodowej. Problemy do rozwiązania będą dotyczyć m.in. kwestii związanych z ograniczeniem i monitorowaniem emisji zanieczyszczeń, adaptacją miast do zmian klimatu, bioróżnorodnością, racjonalnym gospodarowaniem zasobami i minimalizowaniem oddziaływania zakładów przemysłowych na środowisko – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak. – Zależy nam na zespołowej formie zajęć, bo tak się dzisiaj pracuje na świecie – podkreśla.

W trakcie studiów organizowane będą też otwarte wykłady prowadzone przez specjalistów z firm i organizacji współpracujących z Wydziałem Inżynierii Środowiska.

Pwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama