wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Poznamy lepiej życie wilków - rusza budowa nowego wybiegu w zoo

Na przełomie sierpnia i września we wrocławskim zoo zostanie oddany nowy wybieg dla wilków, pięciokrotnie większy od obecnego. Ma on nie tylko poprawić warunki życia wilków w ogrodzie we Wrocławiu, ale przede wszystkim pozwolić odwiedzającym lepiej poznać te niezwykłe zwierzęta. Inwestycja za ponad 2 mln zł ma ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

Reklama

Nowy wilczy wybieg będzie miał łącznie blisko 3,5 tys. m kw. powierzchni. Zostanie umiejscowiony w części zoo nazywanej „Europą”, obok wybiegów dla rysi i niedźwiedzi brunatnych. Pod nowym obiektem zostanie wykopany tunel, z którego będzie można obserwować zwierzęta. W podziemnej części ekspozycji niecodzienną atrakcją będzie również diorama, która przybliży zwiedzającym tajemnice życia wilczej rodziny.

Wkrótce ruszą zajęcia edukacyjne

– Wilki będą miały znakomite warunki, wybieg w pięknym lesie z wysokimi sosnami, zacieniony, z basenem, strumykiem, gdzie będą mogły kopać własne nory – tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes zarządu ZOO Wrocław Spółka z o.o..

Przy wybiegu najmłodsi będą mogli wejść do „sztucznej wilczej nory” i podziwiać watahę wilków z żywicy epoksydowej. Zainteresowani będą mogli obserwować drapieżniki przez lunetę ze specjalnej wiaty z amboną oraz z kładki. Pracownicy ZOO szacują, że w ciągu roku nowy obiekt odwiedzi około półtora miliona osób.

Koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych, z czego 325 tys. złotych stanowić będzie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę w tej sprawie przedstawiciele wrocławskiego zoo i Funduszu podpisali w środę, 21 lutego 2018 r.. WFOŚiGW będzie również odpowiadać za cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży po otwarciu nowego wybiegu, czyli od jesieni 2018 roku.

Poznać i pokochać wilki

W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu żyją obecnie trzy samice wilków – tzw. wadery. Wkrótce na wybiegu ma również pojawić się jeden samiec, czyli basior. – Podstawowym celem jest zapewnić im bardzo dobre warunki życia oraz prowadzić edukację o tym gatunku i o jego znaczeniu w środowisku. Nie zależy nam na rozmnażaniu, czy znaczącemu zwiększaniu liczby wilków w naszym zoo, bo z tym doskonale radzą sobie one same w warunkach naturalnych – podkreśla Radosław Ratajszczak.

Lepsze poznanie wilków jest konieczne, gdyż w sporej liczbie żyją one na wolności, w tym także na Dolnym Śląsku. Eksperci przewidują, że w niedalekiej przyszłości watahy wilków mogą pojawić się na obrzeżach Wrocławia.

– Na razie dla mieszkańców Dolnego Śląska wolno żyjące wilki wciąż są sensacją, ale wkrótce to zacznie się zmieniać, również dzięki nowemu wybiegowi – dodaje prezes zarządu ZOO Wrocław sp. z o.o.

Niegroźne drapieżniki

Edukatorzy z wrocławskiego ogrodu zoologicznego mają nadzieję, że wybieg wraz z multimedialnymi ekspozycjami przyczyni się do zmiany negatywnego wizerunku wilka, jako agresywnego i niebezpiecznego zwierzęcia. W Polsce żyje około tysiąca tych drapieżników i wbrew rozpowszechnionym opiniom nie stanowią one zagrożenia dla człowieka.

– Nie ma drugiego gatunku, który tak bardzo obrósłby w mity, legendy, dlatego wilki wymagają rzetelnej edukacji. Nigdy po wojnie nie doszło w Polsce do udokumentowanego ataku wilka na człowieka. Nie należy się zatem ich bać, a pamiętajmy, że są one bardzo ważne dla środowiska, mówi się, że wilk jest sanitariuszem lasu – mówi Radosław Ratajszczak.

Wilk jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. To zwierzę, które pełni bardzo ważną rolę w leśnym ekosystemie, gdyż reguluje ilość roślinożerców i mniejszych drapieżników. Drapieżniki prowadzą naturalną selekcję w środowisku naturalnym polując przede wszystkim na chore lub słabe zwierzęta. Wilk nie gardzi także padliną. W wilczym menu są sarny, jelenie i dziki. Drapieżniki zmniejszają liczebność tych zwierząt nie doprowadzając do ich wytępienia. Są to procesy naturalne, gwarantujące utrzymanie równowagi w przyrodzie.

Podstawowe dane o inwestycji

  • Nazwa projektu: „Kształtowanie postaw ekologicznych oraz infrastruktura edukacji ekologicznej wilk szary w ZOO WROCŁAW”,
  • Wartość: 2 148 472 zł, dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu to 325 000 zł,
  • Powierzchnia terenu inwestycji: 3 452,55 m kw., w tym wybieg: 2 577,16 m kw. i zabudowa/obiekty: 385,29m kw.,
  • Charakter wybiegu immersyjny, odzwierciedlający środowisko naturalne wilków, w tym zachowanie istniejącej szaty roślinnej i dobudowanie zbiornika wodnego, o powierzchni 116,89 m kw., z kaskadą,
  • Trzy punkty widokowe dla zwiedzających na różnych poziomach: wiata na poziomie gruntu (ok. 50 m kw.), ziemianka z grotą po środku wybiegu (ok. 189 m kw.) i ambona widokowa o wysokości 3 metrów połączona z podobną, istniejącą przy wybiegu rysi (ok. 43 m kw.),
  • Rozbudowane elementy edukacyjne, głównie multimedialne, ale również nakłaniające do bezpośredniej interakcji, jak figury wilków przed wybiegiem w skali 1:1,
  • Maksymalna ilość osób mogących jednocześnie przebywać w punktach widokowych: 190 osób,
  • Obiekt w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych,
  • Zaplecze dla wilków,
  • Zaplecze dla opiekunów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama