4. Nowy rezonans w szpitalu na Stabłowicach

Nowa pracownia Rezonansu Magnetycznego w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka już przyjmuje małych pacjentów. To jedyne na Dolnym Śląsku miejsce, gdzie można wykonać badania dzieciom w znieczuleniu.

Nowy 1,5 Teslowy rezonans magnetyczny pozwala na dokładniejszą diagnostykę chorób zwyrodnieniowych mózgu u dzieci. A to, w niektórych przypadkach, wiąże się  także z możliwością włączenia eksperymentalnych terapii lekowych. Umożliwia też wczesne rozpoznanie choroby stwardnienia rozsianego i chorób naczyniowych mózgu.

– Niezwykle ważnym obszarem pracy lekarzy ukierunkowanych na terapię układu nerwowego jest leczenie udarów mózgu, w tym udarów niedokrwiennych. Niestety dzieci także są pacjentami w tej grupie chorych. A nowy aparat jest wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie do analizy właśnie obrazów u dzieci – mówi Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej.

Rezonans magnetyczny SIGNA ARTIST OPTIMA, źródło: materiał prasowy

W 2019 roku Oddział Neurologii Dziecięcej szpitala im. T. Marciniaka przyjął do leczenia i diagnostyki 2 555 dzieci, natomiast Oddział Chirurgii Dziecięcej 4 483 pacjentów. W tym ponad 200 z powodu guzów mózgu i rdzenia, ponad 100 z powody chorób naczyniowych (w tym udarów mózgu), a ponad 1000 z powodu padaczek oraz innych schorzeń.

– Z pewnością z nowym urządzeniem okres oczekiwania na przyjęcie na Oddziały Neurologii Dziecięcej i Chirurgii Dziecięcej znacząco się skróci – dodaje Katarzyna Kapuścińska.

Nowoczesny rezonans magnetyczny SIGNA ARTIST OPTIMA 1,5 Teslowy został przekazany szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wartość aparatu to 7 mln złotych. Natomiast przygotowanie i wykończenie pomieszczeń pracowni placówka zrealizowała z własnych środków, przeznaczając na ten cel ok. 800 tys. złotych.