wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowe zasady kolędy. Wizyta duszpasterska w domu tylko na zaproszenie

Katedra we Wrocławiu, www.wroclaw.pl

Z powodu epidemii księża nie pójdą po kolędzie do wszystkich parafian.

Reklama

Już przed rokiem wrocławska kuria archidiecezjalna ogłosiła listę zasad dotyczących organizacji wizyty duszpasterskiej. W grudniowym komunikacie kurii ogłoszono, że zalecenia nadal obowiązują. Zasugerowano cztery rozwiązania:

  • rozłożyć „kolędę” w czasie lub przenieść na inny okres, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne;
  • ograniczyć się wyłącznie do błogosławienia tych domów i rodzin, które zaproszą duszpasterza;
  • ograniczyć się wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy;
  • przygotować informator z modlitwą w intencji mieszkańców oraz najważniejszymi informacjami dotyczącymi parafii;
  • przygotować Mszę św. w intencji mieszkańców konkretnej części parafii (ulicy, kwartału) i zaprosić do udziału w modlitwie mniejszą grupę parafian.

Jednak ostateczną formułę spotkań z wiernymi wybiorą proboszczowie. Część z administratorów wrocławskich parafii już zdecydowała: wizyty duszpasterskie w domach to wyjątek.

- Tak jak w ubiegłym roku będę zaproszał mieszkańców kolejnych ulic na msze święte. Zwykle uczestniczyło w nich kilka, kilkanaście osób - mówi ks. Wojciech Zięba, proboszcz parafii pw. NMP Częstochowskiej przy ul. Kochanowskiego. - Na specjalne życzenie będziemy odwiedzali parafian w domach. Jednak w takim spotkaniu nie może uczestniczyć wiele osób i muszą być przestrzegane zasady bezpieczeństwa.

Takie rozwiązanie: nabożeństwo dla mieszkańców ulic, a spotkanie z rodziną na specjalne zaproszenie, wybrał także proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. Chętni na przyjęcie księdza z koledą w domu powinni do 26 grudnia złożyć formularz z zaproszeniem.

Natomiast wierni z parafii pw. Ducha Świętego na Gaju spotkają się tylko na specjalnym nabożeństwie. Przygotowane zostaną dla nich tzw. pakiety kolędowe, a w nich kartka z życzeniami, zestaw modlitw, które można odmawiać wspólnie w domu oraz woda święcona.

- Po nabożeństwie wspólnie pośpiewamy kolędy – zapowiada jeden z duchownych parafii przy ul. Bardzkiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama