wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 32°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowa ustawa o rzeczach znalezionych

W magazynie ZDiUM we Wrocławiu na właściciela czeka około 60 zagubionych rowerów

Od kilku dni obowiązuje nowa ustawa o rzeczach znalezionych. Po zmianach to starosta lub - w przypadku Wrocławia i innych dużych miast - to prezydent odpowiada za przyjmowanie i przechowywanie znalezionych rzeczy.

Reklama

Nowa ustawa ustaliła minimalną wartość znalezionych rzeczy. To 100 złotych; jeśli przedmiot będzie tańszy, urzędnicy mogą odmówić jego przyjęcia. Jeżeli natomiast wartość znalezionego przedmiotu przekroczy 5 tysięcy złotych, to biuro rzeczy znalezionych musi napisać ogłoszenie w lokalnej lub ogólnopolskiej prasie. Nowe przepisy ustalają też maksymalny okres przetrzymywania znalezionych przedmiotów. W przypadku nieodebrania rzeczy mimo doręczenia właścicielowi wezwania do odbioru wynosi on rok, w przypadku braku możliwości ustalenia właściciela i wysłania mu wezwania to dwa lata. Po tym czasie rzecz przechodzi na własność znalazcy. Do tej pory przedmioty były niszczone lub przechodziły na rzecz skarbu państwa.

– Trafiają do nas najróżniejsze rzeczy. Głównie telefony komórkowe, klucze, rowery czasami laptopy czy nawet koła do samochodu. Niestety rzadko zgłaszają się do nas właściciele. Mamy na stanie 60 rowerów, zalegają u nas latami, są wózki dziecięce warte kilkaset złotych. Większość przedmiotów przynosi do nas policja i straż miejska, mogą one pochodzić także z kradzieży. Dlatego warto do nas zadzwonić i sprawdzić czy nie posiadamy danej rzeczy – mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Kosztami związanymi z przechowywaniem przedmiotu zostanie obciążony będzie właściciel. Jeśli ktoś znajdzie dokumenty lub broń, czy materiały wybuchowe, powinien o tym fakcie poinformować policję.

Biura rzeczy znalezionych we Wrocławiu

Biuro Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta działa od poniedziałku do piątku od 8.00-14.00 przy ul. Długiej 49 w budynku H. Tam powinny trafiać wszystkie przedmioty znalezione na terenie Wrocławia. Informacje o przedmiotach można uzyskać pod numerem telefonu 71 376 08 96.

Biuro Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego mieści się przy ul. Bolesława Prusa 75-79. Trafiają tam rzeczy znalezione w pojazdach komunikacji miejskiej. Przedmioty można oddać motorniczym. Informacje o rzeczach znalezionych można uzyskać pod numerem telefonu 71 372 2890.

Powiatowe biuro rzeczy znalezionych mieści się w siedzibie starostwa przy ul. Kościuszki 131 w pokojach 202 i 204. Tam powinny trafić przedmioty znalezione poza Wrocławiem na terenie powiatu. Informacje o przedmiotach znalezionych można uzyskać pod numerem telefonu 71 722 17 00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl