4. Początek budowy drogi dla rowerów koło pl. J.P. II. Część pl. Solidarności wyłączona z parkowania

Michał Kurowicki,

Rusza budowa drogi dla rowerów, od przejścia podziemnego pod pl. Jana Pawła II, do ul. Rybackiej. Podczas robót na placu Solidarności nie będzie można parkować na części miejsc postojowych. Zakaz obowiązuje od soboty 21 maja.

Po zakończeniu budowy drogi dla rowerów, będzie można wygodniej przejechać jednośladem, od tunelu pod pl. Jana Pawła II, do ul. Rybackiej. Po północnej stronie ul. Legnickiej powstanie dwukierunkowa droga dla rowerów. Zajmie część parkingu przy pl. Solidarności. Prace mają potrwać do końca roku.

Zniknie betonowa pustynia. Będzie zielono

- W ramach inwestycji powstanie bezpieczna droga rowerowa w samym centrum Wrocławia. Jej częścią będzie przejazd dla rowerów przez ul. Sokolniczą. Zniknie betonowa pustynia w tym miejscu. Na części terenu zostaną posadzone krzewy - informuje Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.
Na miejscu będą rosły takie rośliny, jak:
  •  róże,
  •  ostrokrzewy,
  •  jaśminowce,
  •  a także liczne trawy ozdobne oraz
  •  byliny.
Poza tym zostaną przygotowane miejsca dla 15 drzew, których nasadzenia zrealizuje Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM), po zakończeniu prac budowlanych.
Budowa drogi dla rowerów koło pl. J.P. II to inwestycja z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt jej realizacji to ponad milion złotych. Prace mają zakończyć się w tym roku.

Na razie jeżdżą wśród samochodów

Obecnie rowerzyści mają w tym miejscu wydzielony specjalny pas na jezdni, pomalowany czerwoną farbą, ale nie dla wszystkich jest to komfortowe rozwiązanie. Dlatego cześć osób wybiera w tym miejscu jazdę chodnikiem.

Do końca roku ma się to zmienić. Powstanie dwukierunkowa droga dla rowerów, po północnej stronie ul. Legnickiej. Wykorzystany zostanie do tego istniejący chodnik oraz część parkingu na pl. Solidarności. Znajdujące się obecnie na chodniku latarnie oświetlenia ulicznego zostaną przestawione.

Nowa trasa zostanie połączona z istniejącą już drogą dla rowerów w rejonie ul. Rybackiej z jednej strony oraz z przejazdem podziemnym pod pl. Jana Pawła II z drugiej.

Jednoślady pojadą wyniesionym przejazdem

Mniej więcej w połowie nowej drogi dla rowerów będzie ona krzyżowała się z ul. Sokolniczą. Powstanie tam wyniesiony przejazd oraz przejście dla pieszych.

Dodatkowo, wzdłuż całej, nowej drogi powstaną chodniki oraz obniżone zostaną istniejące betonowe i kamienne krawężniki. Zagospodarowana będzie znajdująca się w okolicy zieleń.

Na skrzyżowaniu ulic: Legnickiej, Rybackiej i Nabycińskiej przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna.