wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

,,Nieludzka starość’’ zwierząt. Jak możesz im pomóc?

Trwa kampania społeczno-edukacyjna na rzecz zwierząt w podeszłym wieku pod hasłem ,,Nieludzka starość’’. To próba zmiany ludzkiej mentalności w podejściu do starszych czworonogów i edukacja w zakresie badań profilaktycznych, którym należy poddawać zwierzęta. W czasie rozliczeń podatkowych, nasze zainteresowanie sprawą może mieć też konkretny wymiar.   

Reklama

Tak jak okrutna potrafi być ludzka starość, tak samo przerażająca bywa ta zwierzęca, gdy właściciele starszych czworonogów nierzadko zaniedbują zdrowie swoich pupili, często nie badając stanu zdrowia swoich pupili w gabinetach weterynaryjnych. Co gorsza, chore zwierzęta bywają też porzucane, gdy zaczynają mieć problemy ze zdrowiem.

Zwierzę czuje i cierpi

Choroby starych zwierząt, skutkujące m.in. nietrzymaniem moczu, przykrym zapachem czy problemami z poruszaniem się, mogą być uciążliwe dla właścicieli tych czworonogów. Do najczęstszych schorzeń, na które cierpią starsze zwierzęta, należą problemy z sercem i ze stawami, nowotwory, zaćma czy demencja starcza.

Wiele ze schorzeń czworonogów w podeszłym wieku jednak daje się leczyć i należy to robić, zwłaszcza gdy zostaną one, dzięki profilaktyce, wcześnie wykryte.

Zwierzęta nie powiedzą nam, co im dolega, co je boli i jak się czują, dlatego nie zapominajmy o w miarę regularnych wizytach u weterynarza. 

Dowiedz się, ile lat – w porównaniu z wiekiem człowieka – ma twój pupil i jakie badania profilaktyczne są dla niego zalecane. 

Pozwól im żyć

Jak podkreśla Beata Żabka, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne, będącej autorem kampanii „Nieludzka starość”: – Starsze zwierzęta wymagają dużo więcej uwagi ze strony właścicieli, a ci niestety bardzo często zapominają, że ich pupil nie jest już młodzikiem, wesołym szczeniakiem, który biegałby za piłką i chodził na długie spacery. Opiekunowie nie pamiętają też, że zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, a starość pupila potrafi zwyczajnie zaskoczyć.

Przedstawicielka Fundacji zaznacza również jeszcze jedną ważną rzecz: – W naszej przychodni zdarzają się przypadki, kiedy właściciel chce uśpić starszego psa lub kota, gdy z medycznego punktu widzenia, nie ma ku temu powodów. Żaden lekarz weterynarii nie powinien się jednak na to godzić.

Kampania „Nieludzka starość” ma więc również uwrażliwić posiadaczy psów czy kotów, że starość zwierzęcia nie jest powodem do jego eutanazji. Warto wziąć odpowiedzialność za pupila do końca jego życia, pamiętając o wszystkich razem przeżytych latach i niezapomnianych chwilach wspólnej radości.

Przyłącz się do akcji

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, która autoryzuje akcję „Nieludzka starość”, wspiera starsze zwierzęta oraz pomaga ludziom, znajdującym się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej, którzy nie mają możliwości samodzielnego ponoszenia kosztów leczenia swoich czworonogów. Opieką weterynaryjną obejmuje także zwierzęta porzucone oraz te, które przebywają w domach tymczasowych. 

W ramach akcji więc (trwającej do końca kwietnia 2018 r.) Fundacja zbiera środki na opisaną powyżej pomoc z 1% podatku. Można je przekazać za pomocą strony internetowej www.nieludzkastarosc.org, gdzie można również zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych czworonogów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama