Jakość powietrza: dobra

3. Inwestycje
  4. Jest wykonawca drugiego etapu trasy tramwajowej przez Popowice

Firma Pro-Tra Building złożyła najlepszą ofertę w przetargu na budowę ostatnich odcinków trasy tramwajowej przez Popowice. W ramach tego zadania powstanie 3,1 km torowiska (w tym 1,45 km torowiska zielonego).

Na początku lutego Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na dwa ostatnie odcinki trasy tramwajowej przez Popowice, które po obu stronach będą włączały się do obecnej sieci tramwajowej. Jeden od mostów Mieszczańskich. Tam wykonawca włączy nowe torowisko w to istniejące. Na pewno na tym odcinku powstanie też stacja prostownikowa "Szczepin", która będzie zasilała sieć trakcyjną.

Drugi odcinek będzie budowany od ul. Milenijnej i Pilczyckiej do ogrodów działkowych przy ul. Starogroblowej, gdzie połączy się z budowanym właśnie fragmentem trasy. Przy wiadukcie kolejowym w sąsiedztwie stacji Wrocław-Popowice powstanie węzeł przesiadkowy. W ramach inwestycji na tym odcinku zostanie zmodernizowana także stacja prostownikowa "Milenijna".

W przetargu swoje oferty złożyły cztery firmy, wahały się od około 150 milionów złotych do nawet 191 mln zł.

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

O rozstrzygnięciu postepowania poinformował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Środki miasta, MPWiK i deweloperów

Co istotne, na wykonanie tych zadań środki daje Miasto Wrocław, MPWiK i deweloperzy budujący Port Popowice oraz z Kępy Mieszczańskiej. Nowa linia tramwajowa będzie gotowa do końca 2022 roku.

Na pierwszym odcinku układają już asfalt

Prace przy trasie tramwajowej przez Popowice skoncentrowane są teraz przy skrzyżowaniu ul. Długiej z Poznańską i na fragmencie ul. Starogroblowej. Przebudowywany jest również wiadukt kolejowy nad ul. Długą, gdzie powstaje przystanek kolejowy oraz zintegrowany węzeł przesiadkowy. W tym rejonie jest budowany też potężny kanał ogólnospławny. Drogowcy w kwietniu ułożyli też pierwsze warstwy asfaltu.

Czytaj więcej: Tramwaj przez Popowice - na ul. Długiej już kilkaset metrów asfaltu [WIDEO]

Inwestycja w liczbach:

• 3.8 km nowego torowiska
  • 5,4 km nowych i przebudowanych dróg
  • 17 przebudowanych skrzyżowań
  • 5,7 km nowych lub przebudowanych ścieżek rowerowych
  • 31 przystanków (w tym 21 nowych)
  • 120 mln zł koszt prac w I etapie