4. Nie żyje 28-letni zawodnik Panthers Wrocław. Jest oświadczenie policji
Leo Krafft z Panthers Wrocław nie żyje, na zdjęciu zawodnik podczas meczu wrocławskiej drużyny Panthers Wrocław / Facebook

28-letni zawodnik Panthers Wrocław Leo Krafft nie żyje. Mężczyzna zemdlał w nocy z 25 na 26 sierpnia podczas interwencji policjantów. Miał znajdować się pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Zmarł po przewiezieniu do szpitala. Sprawę bada prokuratura a policja wystosowała oświadczenie w tej sprawie. Zmarłego zawodnika pożegnali również przedstawiciele wrocławskiego klubu.

W piątek 25 sierpnia ok. godz. 22:00 wrocławscy policjanci interweniowali na jednym z wrocławskich osiedli mieszkaniowych w związku z otrzymanymi informacjami o pobudzonym mężczyźnie, który zakłócał spokój innych. Okazało się, że to obywatel Norwegii, który potwierdził, że przed przyjazdem policjantów pił alkohol i zażywał środki odurzające.

Następnie mężczyzna miał stać się agresywny, w związku z czym policjanci podjęli interwencję, podczas której 28-latek zasłabł. Pomimo akcji ratunkowej obywatel Norwegii zmarł w szpitalu. W sobotę klub Panthers Wrocław potwierdził, że zmarły Norweg to ich zawodnik - Leo Krafft.

– Dzisiaj rano dotarła do nas wstrząsająca informacja o tym, że w nocy zmarł nasz zawodnik Leo Krafft – poinformował w sobotnie popołudnie, 26 sierpnia na Facebooku klub Panthers Wrocław.

Sprawę bada prokuratura. Poniżej prezentujemy oświadczenie wrocławskiej policji w tej sprawie.

Oświadczenie w sprawie interwencji wrocławskich policjantów w dniu 25 sierpnia 2023 roku

"Przed godziną 22:00, funkcjonariusze interweniowali na terenie jednego z wrocławskich osiedli mieszkaniowych, w związku z otrzymanymi wcześniej zgłoszeniami o pobudzonym mężczyźnie załatwiającym swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu do tego nieprzeznaczonym, a także zakłócającym spokój innym. Mundurowi pojechali na miejsce i okazało się, że tych czynów dopuścił się mieszkający nieopodal ob. Norwegii. W początkowej fazie interwencji 28-latek był dość spokojny i potwierdził swój udział w tych zdarzeniach, a także dodał, że pił wcześniej alkohol i zażywał środki odurzające. Wskazał także miejsce, gdzie leżą marihuana i amfetamina…

Funkcjonariusze wytłumaczyli mężczyźnie, że posiadanie narkotyków w Polsce jest zabronione prawem i będzie musiał zostać zatrzymany. Gdy przystąpili do tej czynności, zaczął stawiać bierny, a następnie czynny opór. Mężczyzna nie podporządkowywał się poleceniom, szarpał i wyrywał. Ponieważ mundurowi uznali w pewnym momencie, że postura i irracjonalne zachowanie mężczyzny, nie pozwoli im na kontynuowanie tych czynności w sposób skuteczny, wezwali do pomocy kolejny patrol. Stosując środki przymusu bezpośredniego powodujące możliwie najniższą dolegliwości ich użycia, czyli siłę fizyczną i kajdanki, obezwładnili pobudzonego mężczyznę.

Z uwagi na stan psychofizyczny, w jakim się znajdował oraz pojawiające się później problemy z oddychaniem, mundurowi wezwali na miejsce ratowników medycznych, aby wspólnie kontynuować działania w sposób gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo. Gdy Zespół Ratownictwa Medycznego przyjechał, mężczyzna nadal był mocno pobudzony i w związku z tym, medycy podjęli decyzję o zastosowaniu środków uspokajających. Niestety po chwili od ich otrzymania, zaczął omdlewać i utracił przytomność. Przystąpiono więc do profesjonalnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przywrócone zostały jego czynności życiowe. 28-latek został przez pogotowie ratunkowe przewieziony do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie niestety po ponad godzinie zmarł.

O sytuacji tej natychmiast powiadomiono prokuraturę, a także w celu kompleksowego zbadania sprawy, do działania przystąpiły policyjne komórki kontrolne z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Trwają obecnie czynności zmierzające do szczegółowego ustalenia przebiegu interwencji oraz podejmowanych przez funkcjonariuszy i ratowników medycznych działań. Wstępna analiza sprawy, na chwilę obecną nie wykazała nieprawidłowości podczas podejmowanych działań. Decyzją prokuratury zostanie przeprowadzona sekcja zwłok mężczyzny."

kom. Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu

Źródło: materiały prasowe