4. Nie śpij, zwiedzaj! Noc Muzeów w najbliższą sobotę [NOWY BIULETYN]
Okładka nowego biuletynu - Galeria Neonów www.wroclaw.pl
Okładka nowego biuletynu - Galeria Neonów

Noc Muzeów 2023 już w sobotę 20 maja. To szansa, by za darmo odwiedzić aż 101 instytucji, w tym duże i znane muzea, ale też centra kultury i edukacji oraz galerie. Zobaczcie program i wybierzcie coś dla siebie. W nowym numerze biuletynu przypominamy również, że 15 maja ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr 18-131-2023.pdf from Wroclaw
Poza tym przeczytacie także wrażenia pasażerów, którzy uczestniczyli w historycznym momencie – otwarciu nowej trasy tramwajowej przez Popowice. O czym jeszcze informujemy?

Ósmoklasisto, wybierz wymarzoną szkołę

Blisko 11 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych czeka na ósmoklasistów. W poniedziałek, 15 maja, rozpoczęła się rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Wilanowskiej przygotowują się do egzaminów fot. Tomasz Hołod

Sto lat! Sto lat... A nie! Hala Stulecia ma już 110 lat

Miała wiele imion i jeszcze więcej przydomków, ale to nie jej nazwa jest najważniejsza, a funkcja. W 1913 r. miasto otrzymało nowe miejsce spotkań. Mimo dziejowej zawieruchy, Hala Stulecia nadal, zgodnie z zamysłem Maksa Berga, świetnie nam służy. Poznaj historię jej powstania i zobacz wnętrze na spacerze.

Czytaj na s. 5

Mkną niebieskie wozy przez Popowice!

15 maja o świcie przez Popowice ruszyły pierwsze tramwaje z numerami 18 i 19. Z mostów Mieszczańskich, ulicą Jagiełły wjechały na ulicę Dmowskiego i wydzielonym torowiskiem, w dużej części zielonym, jeżdżą przez Szczepin i Popowice na Kozanów.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Linie tramwajowe numer 18 i 19 woziły 15 maja zadowolonych wrocławian Wrocław TV
Linie tramwajowe numer 18 i 19 woziły 15 maja zadowolonych wrocławian

Co z wrocławskim węzłem kolejowym?

Wrocławski węzeł kolejowy miał być wpisany do Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku, precyzującego, jakie inwestycje będą wspierane przez rząd i unijne pieniądze. Teraz okazuje się, że trafił na listę rezerwową. To dla Wrocławia cios.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Wiceprezydent Jakub Mazur i wrocławscy radni apelują do premiera fot. Tomasz Hołod
Wiceprezydent Jakub Mazur i wrocławscy radni apelują do premiera

Nocne marki do muzeów marsz

W tym roku w Nocy Muzeów we Wrocławiu udział weźmie 101 instytucji. Do późnych godzin wieczornych dostępne będą wszystkie wrocławskie muzea, otwarte będą galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę czy historię Wrocławia. Wszystkich wydarzeń jest ponad 150. To wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady oraz specjalny program dla dzieci – warsztaty plastyczne, naukowe, zabawy interaktywne.

Czytaj na s. 9-12

Powiększ obraz: W ubiegłym roku w Muzeum Poczty i Telekomunikacji dzieci mogły zobaczyć, jak powstaje papier fot. Tomasz Hołod

Nie karłowacieją, rozkwitają jak róża

Ważnym miejscem dla mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka jest Polana Karłowicka przy al. Kasprowicza 45 – zielony teren z placem zabaw z kolorową ciuchcią, a także z wybudowanym w ramach WBO boiskiem wielofunkcyjnym i siłownią terenową. W 2019 boisko zostało rozbudowane. W sobotę 3.06 RO Karłowice – Różanka zaprasza na festyn „Powitanie lata 2023”.

Czytaj na s. 14-15

Powiększ obraz: Wizualizacja skweru u zbiegu Łużyckiej i Osobowickiej wiz. Wrocławskie Inwestycje
Wizualizacja skweru u zbiegu Łużyckiej i Osobowickiej

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

OŁBIN: Pasję przekuła w biznes i oto jest Między Drutami

W wieku 6 lat wzięła druty i zrobiła pierwszy szalik dla lalki. Odtąd całe życie Katarzyny Kacprzak kręciło się… między drutami. Stąd też nazwa nowej pracowni, którą otworzyła w miniony weekend.

Czytaj na s. 13

PSIE POLE: Wiosenne Fajfy w rytmach bigbitowych w Famie

Nawiązując do legendarnych potańcówek, które odbywały się w zeszłym stuleciu na Psim Polu, Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama zaprasza na Fajfy! Impreza rozpocznie się o godz. 20 w piątek 19 maja. Organizatorzy zapewnią znakomite rytmy do bansowania.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Pawilony kultury stanęły w 11 parkach
  • Studenci i miasto razem tworzą zielony Wrocław
  • Tańce, pikniki i koncerty nad Odrą 19-21 maja
  • Powstaje hala dla nowoczesnych tramwajów
  • Duże zmiany dla kierowców na Alei Wielkiej Wyspy
  • Dokąd zmierza kultura na zamku w Leśnicy?
  • 100 minut z Szymborską na Dzień Mamy
  • Śląsk walczy, Wrocław wciąż wierzy
  • Największe zawody karate w Europie
  • Wrocławska Krzyżówka