wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Neptunek na Nowym Targu

Neptunek – tak będzie się nazywał nowy krasnal, który stanie przed klubem muzycznym Stary Klasztor: – Będzie miał na oku plac Nowy Targ, gdzie kiedyś stał duży pomnik Neptuna – mówią organizatorzy festiwalu Szanty We Wrocławiu, którzy ufundowali skrzata. Jego odsłonięcie nastąpi w czwartek, 2 marca, o godz. 19.

Reklama

Fontanna z Neptunem stała na Nowym Targu od 1732 roku. Basen z muszlą, słup z czterema delfinami i oczywiście władca oceanów z trójzębem – tak wyglądała. Była symbolem związków miasta z Hanzą i zaangażowania Wrocławia w morski handel. Fontannę zniszczono w czasie bombardowania Festung Breslau, miała wrócić w latach 60., ale nie było pieniędzy.

Nowy Neptun będzie mniejszy od swojego słynnego poprzednika: – Dziś jednym z symboli Wrocławia są krasnale. Neptunek będzie kolejnym z nich – opowiadają organizatorzy festiwalu Szanty We Wrocławiu. 28. edycja tego święta muzyki żeglarskiej rozpocznie się w czwartek, 2 marca, odsłonięciem Neptunka. Na tę okoliczność powstała nawet specjalna piosenka powitalna, którą wykonają muzycy miejscowych zespołów żeglarskich i folkowych: – Każdy będzie się mógł przyłączyć do śpiewania, bo będziemy rozdawać tekst piosenki. Melodia jest znana, przynajmniej wśród żeglarzy, bo Neptunkowi zaśpiewamy w rytmie piosenki „Hej me bałtyckie morze” zespołu EKT Gdynia – mówią.

Neptunek to nie jest zwykły krasnal, to młodszy brat Neptuna, który stał kiedyś na Nowym Targu. Teraz będzie, tak jak jego poprzednik, spoglądał na plac, tylko, że trochę z boku. – Połączy historię tego miejsca z teraźniejszością, której częścią od prawie trzech dekad jest nasz festiwal. Zresztą od kilku lat odbywa się pod hasłem „Wrocław żąda dostępu do morza!” – mówią organizatorzy święta muzyki żeglarskiej. –Mamy nadzieję, że obecność Neptunka na Nowym Targu pomorze nam je w końcu zrealizować. W końcu to bóg mórz i oceanów, z takim poparciem powinno pójść gładko.

XXVIII Festiwal Szanty we Wrocławiu

Termin od 2 marca 2017 do 5 marca 2017

Miejsce Klub Muzyczny Stary Klasztor

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama