wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

UWr: Nowa naukowa Nagroda Heisiga. Laureat otrzyma 200 tys. zł

Prof. Norbert Heisig - pomysłodawca i fundator nowej nagrody naukowej, fot. wroclaw.pl

Kandydatów wskażą senaty szkół wyższych, które biorą udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Pomysłodawcą wyróżnienia jest prof. Norbert Heisig, niemiecki lekarz pochodzący z Breslau.

Reklama

Nowa nagroda została ustanowiona 19 lutego, w dniu Święta Nauki Polskiej. Inicjatorem utworzenia nagrody i jej fundatorem jest prof. Norbert Heisig. To lekarz, urodzony w 1933 r. w Breslau. Od wielu lat jest zaangażowany w działania na rzecz wrocławskiego środowiska akademickiego. Wspiera uczelnię w zabiegach o fundusze na remonty zabytkowych gmachów (m.in. w dużej mierze dzięki jego staraniom uzyskano pieniądze na renowację fresków w Oratorium Marianum). Jest honorowym prezesem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Intencją prof. Heisiga jest wyróżnienie uczonego, który prowadzi badania na najwyższym, światowym poziomie. Nagroda wynosi 200 tys. zł i pod względem finansowym to najwyższe w Polsce wyróżnienie za dokonania naukowe. Wyróżnienie będzie przyznawane co dwa lata.

Pierwszego laureata Nagrody Heisiga poznamy w październiku. Wyłoni go kapituła powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

- W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Dwieście tysięcy złotych to najwyższa polska nagroda dla naukowca. Co istotne, laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba - tłumaczy profesor Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. To znaczy, że nagrody nie trzeba wydać na kolejne projekty naukowe, ani sprzęt do badań.

Prof. Eugeniusz Zych, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych: - Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski brały udział w światowym wyścigu naukowym. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych.

Uroczyste wręczenie nagrody planowane jest na 1 października 2021 r.

Uwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama