4. Nadjeżdża długi weekend i Rowerowy Maj [NOWY BIULETYN WROCLAW.PL]
Okładka nowego biuletynu wroclaw.pl
Okładka nowego biuletynu

Nadjeżdża majówka... najlepiej spędzić ją na rowerze, bo we Wrocławiu mamy 1400 km tras przyjaznych rowerzystom. Sposobów na spędzenie długiego weekendu w mieście jest mnóstwo - przeczytasz o tym w najnowszym numerze biuletynu. A także o maturach, segregowaniu odpadów, rozliczaniu PIT czy historii miasta.

Biuletyn wroclaw-pl-Nr 16-129-2023.pdf from Wroclaw
W tym roku majówka może trwać aż 9 dni! Co zrobić z tym czasem? Wypocząć w beach barze, wybrać się na jedną z wielu imprez, zakuwać na maturę, a może rozliczyć PIT i dołączyć do programu Nasz Wrocław? Opcji jest całkiem sporo. Wybrane prezentujemy w naszym biuletynie.

Nie na trzepaku, ale może w hamaku?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a 3 maja Święto Konstytucji. Dni te są wolne od pracy, a jeśli weźmiemy 2, 4 i 5 maja urlop, to majówka może trwać aż 9 dni. Jak spędzić ten czas we Wrocławiu? Jak zawsze sporo będzie się działo w mieście.

Czytaj s. 3

Powiększ obraz: Tłumy na bulwarze Dunikowskiego Tomasz Hołod
Tłumy na bulwarze Dunikowskiego

Jednak matura, a nie chęć szczera uczyni oficerem

Polski, matematyka i język obcy na poziomie podstawowym i jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Do tego polski i język obcy ustnie. W sumie 6 egzaminów, żeby zdać maturę. Kto wybiera się na studia – jeszcze więcej. Ponad 6 tys. młodych wrocławian zaraz po majówce rozpocznie maturalny maraton.

Czytaj s. 4

Powiększ obraz: Julia, Jakub, Stanisław trzymają Kacpra - uczniowie I LO, tegoroczni maturzyści Oleksandr Poliakovsky
Julia, Jakub, Stanisław trzymają Kacpra - uczniowie I LO, tegoroczni maturzyści

Przerwa w locie? Warsztat samolotów we Wrocławiu

Takie miejsce powinien odwiedzić każdy, to ma awersję do latania. Ze sporej części lęków można się wyleczyć, obserwując, jak serwisowane są maszyny. Praca przy samolocie nie przypomina tego, co możemy zobaczyć nawet w najporządniejszym warsztacie samochodowym. Panuje niesamowity rygor.

Czytaj s. 7

Powiększ obraz: Baza naprawy samolotów Ryanair we Wrocławiu Bartosz Chochołowski
Baza naprawy samolotów Ryanair we Wrocławiu

Odpowiedzi na kryzysy powstają w metropoliach

– Rozmawiamy o przyszłości pl. Społecznego. Zależy nam, aby w tym miejscu powstało coś przyszłościowego. Nie chcemy realizować projektu bez jakości, tradycyjnego, który nie będzie budował charakteru naszego miasta – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, prezydent METREX w rozmowie z Tomaszem Wysockim.

Czytaj s. 9

Powiększ obraz: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i prezydent sieci METREX podczas kongresu Maciej Kulczyński
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i prezydent sieci METREX podczas kongresu

Nadjeżdża Rowerowy Maj

Budowa nowych tras, podniesienie standardu istniejących, a także kampanie promujące poruszanie się na jednośladach – tak miasto zachęca wrocławian do przesiadki na rower. Zobacz, jaki jest plan działań budowy i modernizacji blisko 150 km tras rowerowych w stolicy Dolnego Śląska.

Czytaj s. 10-11

Powiększ obraz: Uczniowie SP 32 na rowerach dojeżdżają do szkoły Tomasz Hołod
Uczniowie SP 32 na rowerach dojeżdżają do szkoły

UPO to nie UFO! Rozlicz PIT i dołącz do Nasz Wrocław

30 kwietnia mija termin złożenia deklaracji PIT. Rozlicz się we Wrocławiu, dołącz do programu Nasz Wrocław i korzystaj z darmowych atrakcji, zniżek oraz tańszych biletów MPK. Dla tych, którzy już mają konto i nie wiedzą, jak aktywować Status Podatnika lub przedłużyć jego ważność, wyjaśniamy, czym jest UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) i gdzie je znaleźć.

Czytaj s. 13

Powiększ obraz: Chłopak i dziewczyna z bannerem Nasz Wrocław Tomasz Hołod
Chłopak i dziewczyna z bannerem Nasz Wrocław

Poznaj Przemieście Oławskie

Mezonetowiec w zupełnie nowej odsłonie, zrewitalizowane kamienice, skwer, na którym można odpocząć, a nawet poskakać na trampolinie albo zagrać w szachy. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się na Przedmieściu Świdnickim, a co zmieni się w najbliższym czasie.

Czytaj s. 14-15

Powiększ obraz: Pomnik Anonimowego Przechodnia - "Przejście" Jerzego Kaliny Tomasz Hołod
Pomnik Anonimowego Przechodnia - "Przejście" Jerzego Kaliny

Średniowieczny hipermarket, czyli miejski Rynek

Mówimy o nim z dumą. Piękny, zaplanowany z rozmachem, miejsce spotkań, jeden z największych rynków Europy! Faktycznie, wymiary wrocławski Rynek ma imponujące: 204 x 170 m, czyli ponad 3,5 ha. Do dziś jest sercem miasta, a w średniowieczu, gdy powstał, był prawdziwym generatorem gospodarki Wrocławia

Czytaj s. 16

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

PILCZYCE-KOZANÓW-POPOWICE PŁN: Radiowcy i rowerzyści na Polanie Popowickiej

„Ostre koło” Radia Wrocław to niedzielne spotkania z rowerzystami. Tym razem rozgłośnia zaprasza słuchaczy 7 maja od godz. 11 na Polanę Popowicką i do konkursu...

LEŚNICA: Były ogólnopolskie eliminacje, jest szansa na USA

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła z Leśnicy zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskich eliminacjach konkursu Odyseja Umysłu w Gdyni. Teraz mają szansę na wyjazd na finały światowe w Stanach Zjednoczonych w dniach 23-28 maja.

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Marek Krajewski honorowym obywatelem
  • Nowa szkoła powstanie na Maślicach
  • Jak poprawić teren przy Dembowskiego?
  • Pokaż na zdjęciu swoją rodzinę i jej pasje
  • Były teksty. Nowy wiadukt na TAT na tak!
  • Wakacje autokarem? Bilety już dostępne
  • Przerwa w locie? Warsztat samolotów we Wrocławiu
  • Rośnie aquapark przy Wilanowskiej na Zakrzowie
  • Glinianki do liftingu: będzie większa plaża
  • Jak segregować? Na gabaryty kontener lub PSZOK
  • We Wrocławiu 1.05 gitary pójdą w ruch!
  • A za kurtyną grają dzieci z trzech osiedli
  • Wrocław dla Ukraińców
  • Śląsk zagra z Radomiakiem Radom
  • Powalczą o jedynkę przed fazą play-off