4. Sprawdź jakość wody w kranie z MPWiK Wrocław

MPWiK udostępniło specjalną mapę, z podziałem na obszary Wrocławia względem zakładu uzdatniania i jakości wody. Możemy dzięki niej sprawdzić podstawowe parametry wody w naszej okolicy, w tym m.in.: jej twardość oraz zawartość sodu, potasu czy magnezu.

Woda dostarczana mieszkańcom Wrocławia w blisko 100% ujmowana jest z rzeki Oławy, zasilanej dodatkowo wodą z Nysy Kłodzkiej. Woda ta trafia do dwóch Zakładów Uzdatniania: „Mokry Dwór” – bezpośrednio z ujęcia oraz „Na Grobli” – po wstępnym oczyszczeniu na terenach wodonośnych. Niewielka ilość wody dostarczana jest z ujęcia głębinowego w Leśnicy, gdzie trafia do lokalnej sieci wodociągowej. Woda w Stacji Uzdatniania „Leśnica” jest pobierana z czterech studni głębinowych, sięgających 140 metrów poniżej powierzchni ziemi. MPWiK we Wrocławiu udostępniło średnie wartości pomiarów jakości wody w wybranych strefach miasta.

Sprawdź, jaką masz wodę dzięki specjalnej mapie. Dodatkowo osoby mające wątpliwości, pod który zakład uzdatniania podlega ich adres, mogą uzyskać takie informacje, dzwoniąc pod całodobowy numer pogotowia wodno-kanalizacyjnego: 994.

Odpowiednia jakość wody jest gwarantowana dzięki skutecznej, regularnie modernizowanej, wieloetapowej technologii uzdatniania i częstym prowadzonym badaniom laboratoryjnym. Kontrola jakości wody zaczyna się już od momentu ujmowania surowca – na rzece Nysa Kłodzka oraz Oława a następnie jest kontynuowana we wszystkich obiektach służących do jej ujmowania, uzdatniania i przesyłania.

– Produkowana przez MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Zawiera cenne składniki takie jak wapń, magnez i sód. Każdy kto ma pewność, że instalacja w budynku jest w dobrym stanie – może tę wodę pić bezpośrednio z kranu. W razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy zlecić badanie w specjalistycznym laboratorium – podkreśla Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Ujęcia, obiekty i tereny wodonośne MPWiK znajdują się pod szczególną ochroną sanitarną. Na ich terenie mogą przebywać jedynie osoby upoważnione. Każdy etap produkcji wody jest rygorystycznie kontrolowany. Czuwa nad tym Laboratorium Jakości Wody MPWiK. W ciągu roku laboratorium bada ponad 10 tysięcy próbek i wykonuje blisko 100 tys. analiz. Woda badana jest także w sieciach miejskich i bezpośrednio u mieszkańców. To, że gotowy produkt jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Szczegółowe parametry wody we Wrocławiu dostępne tutaj.