wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Międzynarodowy Dzień Kropki 2023. Jak świętować? Podpowiadamy!

15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych tworzą prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. Zobaczcie dzieła dzieci z Przedszkola „Marchewkowe Pole” przy ul. Rezedowej oraz SP 63 przy ul. Menniczej. W tym roku również czekamy na Wasze prace!

Reklama

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day)

Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. 

„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała nauczycielka do Vashti, która wcale nie zachwyciła się tym pomysłem. Dziewczynka od niechcenia wycelowała czarnym flamastrem w środek białej kartki i sprawę uznała za zakończoną. Tymczasem to był dopiero początek kreatywnej przygody Vashti. Nauczycielka poprosiła bowiem uczennicę, żeby pod swoim pracą własnoręcznie się podpisała. Dziewczynka pod kropką umieściła swoje imię. Niedługo po tym jej oczom ukazuje się piękna złota rama, okalająca pierwsze „dzieło” Vashti – czarną kropkę.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Kropki?

Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności. Najczęściej obchodzone jest w przedszkolach lub w szkołach podstawowych. Podczas zajęć powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.

Każde dziecko tworzy własny „znak”, wokół którego budować będzie swoje kropkowe dzieło. Ponieważ dziecięca pomysłowość bywa nieograniczona, podczas takich zajęć powstają jedyne w swoim rodzaju prace plastyczne.

Zobaczcie, jak dwa lata temu świętowały Dzień Kropki dzieci z Publicznego Przedszkola „Marchewkowe Pole” przy ul. Rezedowej we Wrocławiu oraz w Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Menniczej.

Pokażcie nam swoje kropki! 

Twórczości nie należy kryć przed światem, dlatego zachęcamy również w tym roku do przesłania prac na adres e-mailowy naszej redakcji. Stworzymy z nich portalową galerię zdjęć, tak aby wszyscy mogli zobaczyć, jakich mamy kreatywnych przedszkolaków i uczniów we Wrocławiu. 

Na prace czekamy do środy, 20 września br. włącznie, pod adresem: redakcja(at)araw.pl.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl