4. Michał Piechel doradcą prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami

Radny Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa – Michał Piechel został powołany na stanowisko społecznego doradcy prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami. Nominację odebrał 11 lutego 2021 r.

Nowy społeczny doradca prezydenta Wrocławia jest osobą z niepełnosprawnością fizyczną (w wyniku dziecięcego porażenia mózgowego). Mówi o sobie, że urodził się jako osoba niepełnosprawna i taką pozostaje do dziś, będąc – w miarę możliwości – osobą samodzielną. Michał Piechel od lat angażuje się w działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Nominację wręczył mu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Robimy naprawdę wiele, by uczynić Wrocław miastem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami, miastem wygodnym i otwartym – powiedział, wręczając nominację prezydent Sutryk. – Powołuję na stanowisko doradcy pana Michała Piechela i cieszę się, że będę miał silne, merytoryczne wsparcie w realizowanych dla Wrocławia projektach. Michał Piechel od lat jest zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym i dziękuję, że zdecydował się zaangażować w kolejny projekt na rzecz miasta – dodał prezydent.

Wrocław bez barier – kontynuacja

– Chciałbym podkreślić, że moją służbę zacznę od godnego upamiętnienia wielkiego orędownika walki o prawa osób z niepełnosprawnościami, Bartłomieja Skrzyńskiego. Pragnę z serca kontynuować jego dzieło „Wrocław bez barier” – podkreślił Michał Piechel.

Kolejnym krokiem społecznego doradcy prezydenta będzie praca nad wspólnym, miejskim projektem uchwały antydyskryminacyjnej osób z niepełnosprawnościami, która zastąpi uchwałę Rady Miejskiej Wrocławia z 2012 r. Michał Piechel planuje też organizację Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami im. Bartłomieja Skrzyńskiego.

– Główną ideą tego kongresu byłoby stworzenie samorządowego forum dla dialogu, wymiany poglądów i doświadczeń we współpracy z władzą rządową. Moim pragnieniem jest, aby echo tego kongresu miało wymiar ogólnopolski, z akcentem samorządowym, i przedkładało się na odczuwalną poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin – podsumował swoje plany nowo powołany doradca.

Działalność Michała Piechela wesprze od strony technicznej Biuro Wrocław bez Barier, znajdujące się w strukturze Departamentu Prezydenta UM Wrocławia.

Zakres działania doradcy obejmuje m.in.:

• inicjowanie, monitoring i uczestnictwo w działaniach gminy Wrocław na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  • współpraca z organizacjami pozarządowymi, komórkami organizacyjnymi Urzędu Miejskiego Wrocławia, miejskimi jednostkami organizacyjnymi i innymi podmiotami przy realizacji przez gminę Wrocław zadań na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  • promowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami poprzez inicjowanie szkoleń, debat i akcji edukacyjnych,
  • proponowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.

Kim jest nowy doradca prezydenta

Michał Piechel urodził się 28 lutego 1986 r. we Wrocławiu. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Zespole Szkół nr 21 przy ul. Ignuta, następnie uczył się w Liceum Integracyjnym „Amigo” przy ul. Żelaznej we Wrocławiu. W 2013 r. z tytułem magistra teologii zakończył studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Katedrze Historii Filozofii.

Michał Piechel pracuje w Ośrodku Pamięć i Przyszłość. W 2013 r. został radnym Rady Osiedla Gądów-Popowice Płd., w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu osiedla. W 2014 r. w wyborach samorządowych został wybrany do Rady Miejskiej Wrocławia. W lipcu 2015 r. otrzymał powołanie do Społecznej Rady przy Ośrodku „Neuromed”.

Michał Piechel był członkiem Stowarzyszeń: Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Porażeniem Mózgowym „Ostoja”, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości”. Działał w Krajowym Komitecie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo oraz w Społecznej Radzie Pożytku Publicznego kadencji 2017-2020. Angażuje się również w działalność Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo TPD.