wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Coraz zdrowsze jedzenie w szkołach i przedszkolach
Coraz zdrowsze jedzenie w szkołach i przedszkolach

Coraz więcej wrocławskich szkół i przedszkoli  może pochwalić się zdrowym jedzeniem. I to zarówno menu w stołówkach, jak i asortymentem w szkolnych sklepikach. W kwietniu najlepsi otrzymają certyfikaty zdrowego i racjonalnego żywienia. 

Reklama

Ze szkolnej i przedszkolnej mapy Wrocławia znikają sklepiki ze „śmieciowym” jedzeniem, a ze stołówek zupki z proszku, przyprawy z glutaminianem sodu, przesłodzone dżemy i inne wysoko przetworzone produkty. Na ich miejsce pojawiają się warzywa, owoce, naturalne przyprawy, a w sklepikach - woda minerana, soki i wartościowe kanapki czy sałatki. 

Dzieje się tak za sprawą pilotażowego programu „Smacznie, zdrowo, wartościowo”, który w styczniu 2014 roku zaczął realizować miejski Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

W ramach programu w 21 przedszkolach i 29 szkołach zatrudniony przez magistrat specjalista ds. żywienia pomaga zmieniać asortyment w sklepikach szkolnych oraz żywienie w stołówkach przedszkolnych i szkolnych zgodnie z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia. Placówki, którym uda się wprowadzić wszystkie zmiany zalecane przez specjalistę ds. żywienia otrzymują certyfikat zdrowego i racjonalnego żywienia.

W grudniu na konferencji programu „Szkoła w formie” zostały wręczone pierwsze certyfikaty dla 8 stołówek przedszkolnych, 5 stołówek szkolnych i 2 dla sklepików szkolnych. Wkrótce, bo 28 kwietnia 2015 r., zostaną wręczone kolejne certyfikaty zdrowego i racjonalnego żywienia. Na razie do certyfikacji przygotowanych jest 21 wrocławskich placówek edukacyjnych, w tym: 13 stołówek przedszkolnych, 6 stołówek szkolnych i kolejne 2 sklepiki szkolne.

Nie jest to lista zamknięta i w ciągu najbliższych tygodni liczba wyróżnionych stołówek i sklepików może się zwiększyć.

Więcej zainteresowanych

Jak podkreślają przedstawiciele Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, zainteresowanie udziałem w programie jest duże, dlatego wkrótce zostanie ogłoszony II nabór do programu.

W ramach programu została opracowana książeczka „Zdrowe żywienie w przedszkolu i szkole”, w której zawarte są m.in. wymagania dla stołówek przedszkolnych i szkolnych, przykładowe jadłospisy, lista produktów rekomendowanych do sklepików szkolnych i wiele innych informacji pomagających odnieść sukces w zakresie prowadzenia sklepiku i stołówki zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.  Opracowane zostanie przekazane do wszystkich wrocławskich przedszkoli i szkół. Jest również dostępne na stronie internetowej www.szkolawformie.pl.

Wzorcowe jadłospisy dla przedszkoli i szkół

Aby pomóc placówkom we wprowadzaniu zdrowszego menu, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we współpracy z Uniwersytetem Medycznym przygotowuje wzorcowe jadłospisy dla przedszkoli i szkół wszystkich poziomów nauczania.

Zespół ds. żywienia

W ramach realizacji programu w grudniu ub. roku Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych powołał zespół ds. zdrowego żywienia, w skład którego wchodzą oprócz jego przedstawicieli, m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, rodzice czy radni miejscy.

Jego głównym zadaniem  jest przygotowanie i przekazanie do przedszkoli i szkół wzorów dokumentacji dotyczącej: żywienia w stołówkach, funkcjonowania sklepików/barów oraz automatów z żywnością na terenie szkół zgodne z zasadami racjonalnego i zdrowego żywienia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl