wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Mali Wspaniali” – ruszyła kolejna edycja projektu dla dzieci

„Mali Wspaniali” to nie tylko program poprawy sprawności ruchowej dzieci, ale też kształtowania osobowości. (fot. biuro TWG 2017)

Treningi z elementami sztuk walki dla najmłodszych wrocławian już kolejny rok szkolny odbywać się będą pod okiem instruktorów w przedszkolach. We wtorek 25 października w Przedszkolu nr 43 przy ul. Januszowickiej oficjalnie i uroczyście zainaugurowano kolejną edycję projektu „Mali Wspaniali”. Jest on elementem koncepcji promocji Igrzysk The World Games 2017, które będą we Wrocławiu.

Reklama

Od nowego roku szkolnego projekt objął swoim zasięgiem wszystkie wrocławskie przedszkola (w ubiegłym roku część placówek wzięła w nim udział). Projekt tak bardzo się spodobał, że do programu przyłączyły się też otaczające Wrocław gminy, kilka miast Dolnego Śląska oraz szkoły i przedszkola w siedmiu innych województwach. Łącznie jest już ponad 10 tys. Małych Wspaniałych.

We wtorkowej inauguracji wzięło udział około 200 dzieci w wieku 5-6 lat, które od roku biorą udział w  programie w swoich przedszkolach. Podczas wydarzenia dzieci pod okiem instruktorów prezentowały elementy sztuk walki, ale też zabaw i animacji z elementami sportu, tańca i śpiewu. Dzieci poznawały też ideę TWG2017, oraz dyscypliny sportowe z programu przyszłorocznych Igrzysk. 

Zbadali, jak sprawne są dzieci

W trakcie pierwszej edycji pracownicy naukowi Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu prowadzili badania sprawności dzieci. Kilka miesięcy cyklu ćwiczeń sprawiło, że liczba uczestników o niskiej sprawności spadła z 38 proc. do 8 proc. 
Statystyki są alarmujące. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, spada ogólna sprawność a problem się pogłębia wraz z wiekiem. W gimnazjum na lekcjach wychowania fizycznego nie ćwiczy wcale 40 proc. uczniów. 80 prc. otyłych nastolatków, nie pozbędzie się problemu nadmiernej wagi w dorosłym życiu, dlatego takie programy jak „Mali wspaniali” są niezbędne, by te niepokojące trendy zahamować.

Przypomnijmy, rok szkolny 2016-2017 został, decyzją Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu, ogłoszony rokiem sportów The World Games 2017. Oznacza to m.in. że dzieci i młodzież częściej niż do tej pory będą miały okazję spróbować dyscyplin przyszłorocznych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich w trakcie zajęć wychowania fizycznego. Wrocławski Komitet Organizacyjny TWG2017 wraz z magistratem i partnerami przygotował szereg projektów, które będą popularyzować te sporty. Oprócz „Małych Wspaniałych” są to programy popularyzujące unihokej, bieg na orientację, korfball i futbol amerykański w wersji flagowej. Specjalne szkolenia przechodzą nauczyciele wychowania fizycznego a do szkół trafił sprzęt sportowy wysokiej jakości pozwalający uprawiać dyscypliny The World Games 2017. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama