4. Maciej Łagiewski kandydatem na Honorowego Obywatela Wrocławia

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił w środę kandydaturę na Honorowego Obywatela Wrocławia. Nominowanym jest dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, dr Maciej Łagiewski. Propozycję tę poparli przewodniczący Rady Miejskiej, Jarosław Charłampowicz oraz przewodniczący klubów Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu dla Wrocławia i Nowoczesnej.

Dr Maciej Łagiewski ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1991 roku jest dyrektorem Muzeum Historycznego w naszym mieście, a od roku 2000 piastuje funkcję dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia. – Jest to osoba ze wszech miar przyzwoita, wspaniały obywatel miasta i co ważne, jest jednym z inicjatorów pozyskania wrocławskiego skarbu z Bremy, samemu będąc naszym największym skarbem. Uczy nas historii, dba o pamięć historyczną i jest naszą "zewnętrzną pamięcią historyczną" – argumentuje prezydent Sutryk.Kandydatura doktora Łagiewskiego ma także poparcie wśród klubów radnych Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Sojuszu dla Wrocławia. – Zapraszamy wszystkich radnych do poparcia tej kandydatury, nie jest ona polityczna – podkreśla Jacek Sutryk.

(fot. Muzeum Miejskie Wrocławia)Teraz kandydaturą dr Łagiewskiego zajmie się Komisja Nominacyjna, opiniująca wszystkie wpływające wnioski. Następnie zostanie ona przekazana do Rady Miejskiej i poddana głosowaniu. – Planujemy, że cała procedura zakończy się w czerwcu, a w dniu Święta Wrocławia, na uroczystej sesji Rady Miejskiej, zostanie doktorowi wręczony tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wrocławia – mówi Jarosław Charłampowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.W ostatnich latach tytuły honorowych obywateli otrzymywali: Olga Tokarczuk, prof. Stanisław Kulczyński i Jerzy Woźniak, a wśród grona honorowych obywateli znajdują się m.in. także: Andrzej Wajda, Tadeusz Różewicz, Jan Paweł II, Eugeniusz Get-Stankiewicz i Kornel Morawiecki.