wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Konkursy
 4. Laureaci Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w NFM. Wygrajcie zaproszenia na koncert [ZAKOŃCZONY]
Na zdjęciu budynek Narodowego Forum Muzyki fot. Tomasz Walków
Na zdjęciu budynek Narodowego Forum Muzyki

W piątek 25 listopada w Sali Głównej wystąpią laureaci tegorocznej odsłony Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, wykonując wybrane wielkie koncerty skrzypcowe wraz z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego. W repertuarze znalazły się także kompozycje dwóch polskich twórców: Karola Szymanowskiego oraz Ludomira Różyckiego. Zobaczcie, jak wygrać bilety na koncert 25 listopada w NFM.

Reklama

Koncert 25 listopada. Czego posłuchamy

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie i od lat wzbudza ogromne zainteresowanie melomanów oraz miłośników brzmienia skrzypiec. 

Program wieczoru w Narodowym Forum Muzyki

 • K. Szymanowski Nokturn i Tarantella op. 28 (oprac. G. Fitelberg)
 • J. Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
 • L. Różycki Stańczyk – scherzo symfoniczne op. 1
 • H. Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

„Nokturn i Tarantella” op. 28 Karola Szymanowskiego to dzieło należące do lżejszego nurtu w twórczości tego kompozytora. W oryginale przeznaczone było na skrzypce i fortepian. Jest to pastisz popularnych w XIX wieku wirtuozowskich utworów będących stylizacją muzyki cygańskiej i włoskiej. Pierwsza z części dyptyku zachwyca zwrotami charakterystycznymi dla muzyki wschodu, tarantella z kolei – niezwykle efektowną żywiołowością. Pomimo licznych nawiązań stylistycznych, wspólnym mianownikiem obydwu ogniw jest nowatorski język dźwiękowy Szymanowskiego. W 1937 roku Grzegorz Fitelberg opracował kompozycję na obsadę orkiestry symfonicznej i w tej odsłonie zabrzmi ona podczas koncertu.

Scherzo symfoniczne „Stańczyk” Ludomira Różyckiego powstało w 1904 roku, a inspiracją do jego stworzenia był portret słynnego królewskiego błazna pędzla Jana Matejki. Dzieło odznacza się niezwykle barwną instrumentacją i wyraźnie nawiązuje do późnoromantycznej stylistyki utworów Richarda Wagnera oraz Richarda Straussa. Zajmuje ono istotne miejsce w dorobku twórczym Różyckiego, bowiem to właśnie nim zadebiutował jako kompozytor.

Laureaci Konkursu Wieniawskiego w NFM. Wygraj bilety na koncert. Jak grać? 

Aby wygrać 2 podwójne zaproszenia na koncert 25 listopada o 19.00, trzeba do czwartku, 24 listopada, do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony formularz konkursowy z odpowiedzią na pytanie: w jakim mieście odbywa się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. 

Z nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wygrają pierwsza ostatnia. 

W formularzu podajemy:

 • swoje imię, nazwisko,
 • mail
 • telefon kontaktowy.

O wygranej zwycięzcę poinformujemy telefonicznie i mailowo.

Przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl