wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Koronawirus: Jacek Sutryk o edukacji

fot. Paweł Prochowski

Wrocławskie żłobki, przedszkola i szkoły na razie nie zostaną zamknięte. - Ewentualne zamykanie szkół wymaga decyzji na poziomie centralnym i tego oczekuję na spotkaniu z premierem. To są poważne konsekwencje dla rodziców i uczniów – mówił prezydent Wrocłąwia Jacek Sutryk na konferencji prasowej.

Reklama

Spotkanie samorządowców największych polskich miast i premiera zaplanowano na środę, 11 marca.

– Decyzja o zamykaniu placówek edukacyjnych powinna mieć charakter systemowy, powinna być wspólna i obowiązywać na terenie całego kraju. Zamknięcie placówek, co może nastąpić, ma swoje skutki, zarówno jeżeli dla rodziców i opiekę nad dziećmi, ale też konsekwencje jeżeli chodzi o uzupełnienie podstawy programowej, czy egzaminów. To wszystko musi być ułożone na poziomie centralnym. Podporządkujemy się wszystkim decyzjom, ale to tam te decyzje powinny zapaść – mówi prezydent Wrocławia

I dodaje: – Nie chciałbym, abyśmy się licytowali, kto czego zamknie więcej. Pragnąłbym, byśmy uzgodnili razem, gdzie są grupy ryzyka i co zrobić, żeby to ryzyko zminimalizować.

Działania prewencyjne

Prezydent Jacek Sutryk podkreśla, że jest w stałym kontakcie z wojewodą dolnośląskim, Jarosławem Obremskim, by na bieżąco reagować na rozwój sytuacji. Dotąd we Wrocławiu zarażone są 3 osoby, 25 zostało poddanych hospitalizacji, 165 objęto kwarantanną, a 192 nadzorem sanitarnym. Decyzją premiera imprezy masowe na terenie całego kraju zostały odwołane. Bez kibiców odbędzie się m.in. zaplanowany na 27 marca mecz reprezentacji Polski z Finlandią.

W żłobkach, przedszkolach i szkołach zostało zainstalowanych ponad 600 dezynfektorów, a kolejne są dowożone.  Placówki opiekuńcze i edukacyjne mają wszystkie wytyczne i zalecania inspektoratów sanitarnych oraz ministerstw.

- Większość wydarzeń dodatkowych jest odwoływanych, o czym miałem okazję przekonać się osobiście podczas wizyty i rozmów z uczniami w IX Liceum Ogólnokształcącym. Zawieszone są delegacje, wymiany, wyjazdy i konkursy – wyjaśnia Jacek Sutryk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama